“Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach. Recenzja patronacka

“Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach. Recenzja patronacka

Idealny przepis na komedię kryminalną? Iwona Banach taki ma i nie zawahała się go zastosować. Lokator do wynajęcia to powieść, która po raz kolejny to udowadnia.

Kłopotliwe zlecenie

Miśka zarabia na życie jako lokator do wynajęcia. Podczas, gdy właścicieli nie ma w domu, ona przejmuje nad nim opiekę. Zlecenie, jakie otrzymała tym razem, dotyczy domu w Zakopanem. 

Razem z przyjacielem zamieszkają w posesji o numerze 666, sąsiadującym z domem dwóch starszych kobiet. Po przybyciu na miejsce odkrywają zwłoki miśka z Krupówek, a niedługo potem kolejne – kobiety znienawidzonej przez całą wieś.

Lokator do wynajęcia – mistrzowsko skonstruowana komedia kryminalna

Lokator do wynajęcia to komedia kryminalna, w której Iwona Banach idealnie dobrała i połączyła kilka elementów.

Po pierwsze: intryga. Autorka skonstruowała ją w taki sposób, że trudno choćby podejrzewać, kto (lub co) mógł stać za morderstwami. Czy jakiś związek z nimi mają dwie “urocze” staruszki, a może tajemnicza Witka, która pojawia się znikąd i ewidentnie ma coś do ukrycia? Czytelnik zada sobie nietypowe pytania, a odpowiedzi są niezbędne do rozwiązania zagadki. Jak to się stało, że zwłoki miśka nagle zniknęły? Dlaczego dom rzuca nożami? Czy dupek z Krakowa poradzi sobie z tą sprawą?

Lokator do wynajęcia – komedia kryminalna z rewelacyjnymi bohaterami

Ilość absurdalnych zdarzeń w komedii kryminalnej Lokator do wynajęcia jest spora, a to głównie za sprawą rewelacyjnych bohaterów. Na pierwszy plan wysuwają się Nina i Bella – dwie staruszki, których intryga, osobowości i pomysły nadały powieści wyśmienitego charakteru. Obok nich Noldi – niepoprawny romantyk, strachliwy i gapowaty – bez niego po części z wypadków szybko przeszlibyśmy do porządku dziennego. Tu nawet zwierzęta są wyjątkowe: choć dają nieźle popalić, nie sposób ich nie pokochać.

Humor Iwony Banach cenię od pierwszej książki, jaką przeczytałam. Tu Autorka wykorzystała w dużej mierze komizm słowny. Jak zawsze: jej wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a także społeczności małej podhalańskiej wsi, są bezbłędne. Brak tu jednak obśmiewania czy krytykowania kogokolwiek. 

Lokator do wynajęcia – niebanalna komedia kryminalna

Iwona Banach po raz kolejny nie zawodzi. Lokator do wynajęcia to komedia kryminalna, która nie tylko wciąga poprzez niebanalną intrygę, ale także oczarowuje mistrzowską kreacją bohaterów i oryginalnym poczuciem humoru. Na chwilę wytchnienia, poprawę nastroju i oderwanie się od szarej rzeczywistości będzie idealnym wyborem.


Wydawca: Wydawnictwo Dragon – dziękuję za zaufanie

Kategoria: komedia kryminalna

Premiera: 1.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #64

Iwona Banach: “Do zakopania jeden trup”. Recenzja patronacka

Iwona Banach: “Morderstwo na śniadanie”. Papuga Pinda tym razem szczeka

Jeff Cohen: “Tajemnica rzekomego małżonka”. Tajemnica Aspergera

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Robert

    Masz bardzo fajną grafikę na blogu, zdjęcia…. sama tworzysz?

Dodaj komentarz