Jeff Cohen: “Tajemnica rzekomego małżonka”. Tajemnica Aspergera

Jeff Cohen: “Tajemnica rzekomego małżonka”. Tajemnica Aspergera

Tajemnica rzekomego małżonka to drugi tom z cyklu “Tajemnica Aspergera”. Nie jest konieczna znajomość pierwszej części, by dobrze bawić się podczas tej lektury.

Tajemnica rzekomego małżonka – kim jest Olivier Lewis

Samuel Hoening prowadzi biuro Odpowiedzi na Pytania. Jak sam podkreśla, nie jest detektywem – odpowiada jedynie na pytania, które zadają klienci. Od początku działalności rozwiązał wszystkie zagadnienia. Wykorzystuje przy tym swój dar – zespół Aprergera.

Pewnego dnia przychodzi do niego kobieta, która chce się dowiedzieć, kim jest mężczyzna podający się za jej męża. Sama nie pamięta, żeby brała ślub. Następnego dnia w biurze pojawia się Olivier Lewis, który upiera się, że jego żona była całkowicie świadoma podczas zawierania małżeństwa.

Po niedługim czasie Olivier zostaje znaleziony martwy w biurze Odpowiedzi na Pytania.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytania

Narracja powieści Tajemnica rzekomego małżonka jest pierwszoosobowa – prowadzi ją główny bohater Samuel Hoening. Wraz ze swoją współpracowniczką próbują odpowiedzieć na pytanie, kto zabił Oliviera Lewisa. 

Śledztwo nie jest łatwe. Samuel i Janet trafiają na sprzeczne informacje, a tropy są wciąż mylone. Mają trudności w odnalezieniu istotnych świadków. Fabuła opiera się na rozmowach, analizie istotnych szczegółów i docieraniu do nich. Samo rozwiązanie intrygi nie było dla mnie szczególnie zaskakujące, jednak wartość tej powieści nie opiera się na śledztwie.

Jej największą wartością jest postać Samuela Hoeninga.

Tajemnica rzekomego małżonka i tajemnica Aspergera

Tajemnica rzekomego małżonka to nie jest typowa komedia kryminalna, która opierałaby się na absurdalnych sytuacjach czy elementach czarnego humoru. Książkę czyta się z uśmiechem na twarzy z powodu jej głównego bohatera.

Samuel ma zespół Aspergera. Nie jest to dla niego powód do wstydu, a część życia. Jest wyjątkowo inteligentny – jego IQ jest na granicy geniuszu. Samuel swoje zaburzenie wykorzystuje do własnych celów, mając świadomość, że ludzie niewiele o nim wiedzą. Jego problemem jest odczytywanie emocji i dosłowne interpretowanie słów, dlatego często towarzyszy mu matka. W trakcie poszukiwania odpowiedzi jest z nim Janet, ponieważ duża część śledztwa opiera się na rozmowach z ludźmi i interpretacji ich zachowań.

Czytając tę powieść nie trzeba się nad niczym zastanawiać, bowiem bohater wszystko podaje czytelnikowi na tacy – czas przejazdu, ile sekund trwało milczenie, detale rozmów telefonicznych (łącznie z tym, kto wybrał numer telefonu, a kto trzymał słuchawkę). Tak samo ważne jak jego praca jest przybycie na czas na kolację z mamą oraz potrzeby jego współpracowniczki.

Samuel często analizuje związki frazeologiczne. Dla niego ich znaczenie zazwyczaj nie ma większego sensu. Wie, że istnieją w języku, są powszechnie stosowane, ale sam ich nie wykorzystuje.

Język powieści Tajemnica rzekomego małżonka znakomicie oddaje sposób myślenia Samuela. Warto przy tym podkreślić, że autor przedstawia tego bohatera bez drwiny, wyśmiewania czy jakiegokolwiek deprecjonowania. Wykreował go w taki sposób, że budzi sympatię oraz podziw w dostrzeganiu szczegółów, których inni nie zauważają.

Dla fanów kryminałów, detektywa Monka i nie tylko

Kiedy w Polsce był emitowany serial Detektyw Monk byłam jego wielką fanką. Samuel Hoening bardzo przypomina tego bohatera. Książkę Tajemnica rzekomego małżonka przeczytałam z ogromną przyjemnością. Z zainteresowaniem śledziłam intrygę oraz byłam pełna podziwu dla spostrzegawczości Samuela. Fabuła powieści była przemyślana, a największą jej wartością był fenomenalnie skonstruowany główny bohater. Autor z dużą delikatnością, szacunkiem i wiedzą podszedł do tego tematu. 

Tajemnicę rzekomego małżonka polecam nie tylko fanom zagadek kryminalnych.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 20.07.2021. Książkę można kupić m.in. tutaj.


Wydawca: Prószyński i S-ka

Kategoria: kryminał

Rok wydania: 2021


Cykl książek “Tajemnica Aspergera” – kolejność

  1. Tajemnica brakującej głowy
  2. Tajemnica rzekomego małżonka

Może Cię zainteresować

Iwona Banach: “Morderstwo na śniadanie”. Papuga Pinda tym razem szczeka

Marta Obuch: “Do trzech chłopów sztuka”. Komedia kryminalna z drugoplanową główną bohaterką

Laura McHugh: “Rezydencja”. Senny thriller… dla którego zarwiesz noce

Dodaj komentarz