“Czerwona ziemia” – Marcin Meller. Pełna przygód podróż literacka
Marcin Meller: "Czerwona ziemia"

“Czerwona ziemia” – Marcin Meller. Pełna przygód podróż literacka

Czerwona ziemia Marcina Mellera to fascynujący obraz Afryki, historia wielkiej miłości ojca do syna i opowieść o decyzjach mających wpływ na resztę życia. Czytając tę powieść trzeba pamiętać o oddychaniu.

Podróże duże i jeszcze większe

Marcin Tilszer to syn uznanego reportera – Wiktora Tilszera. Młody mężczyzna zginął podczas podróży do Afryki. 

Wiktor musi przerwać dziennikarskie śledztwo i wyruszyć na jego poszukiwania. Trafia do kraju, w którym 20 lat wcześniej przeżył najbardziej ekscytującą i niebezpieczną podróż swojego życia.

Czerwona ziemia – tajemnicze zaginięcie 

Historia opisana w powieści Czerwona ziemia obejmuje dwie płaszczyzny czasowe. 1996 rok to młodość Wiktora, który przeżywał w Afryce swoją pierwszą miłość. 2020 rok to przeddzień wybuchu światowej pandemii, kiedy to zaginął Marcin. Obie te perspektywy równomiernie się przeplatają i obie to historie, które dobrze się czyta… siedząc wygodnie na kanapie.

Szybkie tempo, wiele niebezpiecznych sytuacji i poszukiwania, które mogłyby objąć w zasadzie cały kontynent. Bohater nie będzie miał na tacy podanych żadnych tropów, będzie musiał liczyć na znajomości i własną wiedzę na temat Afryki. Z drugiej strony: młodość, pierwsza miłość i wojna, która toczy się na oczach bohatera. Marcin Meller nie da okazji zastanawiać się, jaki jest związek wszystkich tych wydarzeń – obie historie wciągają bez reszty.

Czerwona ziemia – thrillerowy debiut Marcina Mellera

Czerwona ziemia to thrillerowy debiut Marcina Mellera. Nie sugerowałabym się tutaj jednak przypisaniem tej powieści do jakiegokolwiek gatunku. Ta historia to przede wszystkim ekscytująca przygoda.

Początkowo obawiałam się tej powieści. Autor w końcu pisze o całkiem innej kulturze – zasadniczo lubimy to, co dobrze znamy, a nieznane budzi niepokój. Marcin Meller jednak zabiera swoich czytelników w pełną emocji podróż: pełną niebezpieczeństw, brutalności i emocji. Kapitalnie oddaje niepowtarzalny klimat tytułowej czerwonej ziemi, jej problemów, codziennego życia mieszkańców (również tych służących na różnych misjach).

Czerwona ziemia – fascynująca podróż literacka

Czerwona ziemia to powieść, która nie pozwala czytelnikowi ani na chwilę oddechu. Ta historia nie zwalnia tempa aż do samego końca. A rozwiązanie – po tych wszystkich przygodach było zaskoczeniem, ale nie dziwi. Polecam wszystkim miłośnikom fascynujących i pełnych przygód podróży literackich.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 1.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #63

Przemysław Żarski: “Gabinet luster”. Klimatyczny polski thriller

Jacek Paśnik: “Dzieci”. Powrót do początku XXI wieku

Dodaj komentarz