Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Do podróżnej torby, na plażę, do czytania podczas leniwego weekendu. Szukacie idealnej książki na lato? Sprawdziłam, co polecają inni – w Polsce i zagranicą. Zobaczcie sami.

“Najlepsza książka na lato” – plebiscyt serwisu Granice.pl

Serwis Granice.pl od 14 lat organizuje plebiscyt, w którym najlepsze książki wybierają sami czytelnicy, a także grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki. Wyniki są podzielone na kategorie. Poniżej kilka z nich.

Najlepsza książka na lato – nagroda główna jury

To najważniejsza nagroda. Jury za najlepszą książkę na lato uznało powieść Echowa góra Lauren Wolk. Ta książka to pochwała uważności: pokazuje jak ważne jest, by wsłuchiwać się w siebie i w otaczajacą nas przyrodę.

Najlepsza książka na lato wg czytelników

Najlepsza książka na lato wg czytelników to Dziewczyna ze słonecznikiem Aleksandry Rak. Powieść to historia o trudnych rodzinnych relacjach, ale także o sztuce, muzyce i malarstwie. 

Najlepsza książka na lato – proza polska i zagraniczna

W tej kategorii czytelnicy za najlepszą książkę na lato uznali powieść Anny Ziobro Moje życie przed tobą. To powieść o młodych ludziach stojących na życiowych rozdrożach, ich walce z traumą, przeciwnościami losu, ale także o determinacji i wierze w siebie.

W kategorii prozy obcej czytelnicy wskazali powieść Daltona Trumbo Johnny poszedł na wojnę. To powieść o tym, że w wojnie nie ma niczego pięknego. Od zawsze wiązała się ze śmiercią w imię idei, która przyświecała politykom. To ta strona wojny, o której nie mówi się głośno.

Wybór jury w kategorii prozy polskiej padł na powieść Chodź ze mną Łukasza Orbitowskiego. Czytelnik jest tu oprowadzany po prowincji Trójmiasta z czasów PRL i wskazuje na te elementy, które będą bliskie tym, którzy pamiętają te czasy. Na to nakłada się refleksja na temat współczesności.

Tętniące życie Kim Ae-ran jury uznało za najlepszą książkę na lato w kategorii prozy zagranicznej. To powieść mająca zmuszać do refleksji na temat istoty naszego życia, jego przemijalności i docenianiu każdego dnia oraz każdej chwili.

Najlepsza książka na lato – powieść obyczajowa i romans

W kategorii romansu czytelnicy wskazali Dziewczynę ze słonecznikiem, natomiast jury wybrało Kilka upalnych nocy Anny Szczypińskiej. W tej książce sporo ma być elementów erotycznych, nie służą one jednak rozrywce, a ma skłonić do wsłuchania się w siebie.

Jutro pokochamy Rzym Magdaleny Kołosowskiej to powieść, którą czytelnicy wybrali w kategorii powieści obyczajowej. To książka o potrzebie pielęgnowania przyjaźni, bo opinia bliskich może być ważna, gdy nasza intuicja zawodzi. Bohaterki tej powieści to kobiety z krwi i kości, z którymi wiele czytelniczek będzie mogło się utożsamić.

Jury natomiast wybrało książkę Niedoskonali Jolanty Kosowskiej. To polska powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w Portugalii, w jednej z najstarszych dzielnic Lizbony. Autorka niezwykle plastycznie ma oddawać atmosferę tego miejsca. Sama powieść opowiada o sile przyjaźni i miłości oraz o odwadze do podjęcia życiowych zmian.

Najlepsze kryminały i powieści sensacyjne na lato

W tej kategorii jury za najlepszy kryminał na lato uznało Jesień Anny Kańtoch – to zakończenie trylogii, której akcja rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku.

Czytelnicy wybrali książkę Człowiek pies Marty Giziewicz. W tej powieści wątki kryminalne łączą się ze społeczno-obyczajowymi. Jest tu też sporo humoru.

Więcej wyników plebiscytu znajdziecie tutaj.

Najlepsze książki na wakacje wg magazynu “Glamour”. 

Kobiecy magazyn “Glamour” wskazał najlepsze wg redakcji książki na wakacje. Wśród nich literatura piękna irlandzkich pisarek oraz najlepsze kryminały na lato.

Książki na wakacje irlandzkich pisarek

Magazyn wskazał tu pięć tytułów wartych przeczytania.

 • Megan Nolan Akty desperacji – autorka artykułu sama pisze, że nie jest to lekka książka. Toksyczny związek, smutek, używki. Książka jest szczera i brutalna
 • Sally Rooney Gdzie jesteś, piękny świecieto historia pisarki, która wraca do pracy po załamaniu nerwowym oraz redaktorce magazynu literackiego, która niedawno zakończyła związek
 • Niepoprawna mnogość – to zbiór opowiadań irlandzkich pisarzy. Kobiet i mężczyzn mniej lub bardziej znanych czytelnikom
 • Louise Nealon: Snowflake – to powieść o dorastaniu. Debbie ma trudną sytuację rodzinną, ale próbuje odnaleźć się na studiach, w związku, w dużym mieście. Pozornie to zabawna książka.
 • Naoise Dolan: Ciekawe czasy – to powieść o współczesnych związkach.

Najlepsze kryminały na lato

Wakacje bez dobrego kryminału czy thrillera się nie liczy! Zobaczcie, jakie najlepsze kryminały na lato wskazuje redakcja Glamour.

 • Grzegorz Dziecic: Żadnych bogów, żadnych panów – to debiutancka powieść, chociaż podobno trudno w to uwierzyć. Czytelnik jest przeniesiony do Chicago w 1918 roku, a śledztwo w sprawie seryjnego mordercy prowadzi młody polski detektyw
 • Remigiusz Mróz: Obrazy z przeszłości  – kolejna, czwarta część, serii o Sewerynie Zaorskim, patomorfologu, który rozwiązuje zagadki z przeszłości
 • Katarzyna Bonda: Zimna sprawa – to kolejna książka z serii o Hubercie Meyerze. Sama Bonda twierdzi, że tym razem powierzyła mu najtrudniejszą do rozwiązania sprawę
 • Marcin Meller: Czerwona ziemia – autor tym razem spróbował swoich sił w gatunku thrillera. To może trochę na wyrost, bo to powieść przygodowa. Ale to nie ma znaczenia – to doskonała książka na lato
 • Delia Owens: Gdzie śpiewają raki – redakcja postanowiła zamieścić tę powieść w kategorii kryminałów na lato ze względu fabułę, która opiera się na śmierci chłopaka.

Źródło: Glamour.pl

Książki na wakacje, które poleca Bill Gates

Bill Gates co roku poleca książki na wakacje, które warto przeczytać. Niektóre mogą się wydawać zbyt poważnymi jak na książki na lato, ale założyciel Microsoftu zapewnia, że tematy w niej zawarte są przedstawione w atrakcyjny dla czytelnika sposób. Książki nie są dostępne jeszcze na polskim rynku.

1. How the World Really Works – Vaclav Smil. To obecnie ulubiony pisarz miliardera. Smil w książce podsumował swoje badania nad rolnictwem, energetyką i produkcją oraz ich wpływie na funkcjonowanie społeczeństw.

2. The Lincoln Highway: A Novel – Amor Towles. Dla Gatesa to jeden z najlepszych powieściopisarzy, a ta książka to epicka podróż do lat 50-tych XX wieku.

3. Why We’re Polarized – Ezra Klein. Dla Gatesa to książka, która pozwoli zrozumieć wiele na temat tego, co aktualnie dzieje się w amerykańskiej polityce.

4. The Ministry for the Future – Kim Stanley Robinson. To powieść sci-fi, która podejmuje temat zmian klimatycznych. Bill Gates pisze, że już pierwsza scena jest wstrząsająca.

5. The Power – Naomi Alderman. To książka z 2016 roku, którą miliarder poznał dzięki swojej córce. Powieść pokazuje, jak wyglądałby świat, gdyby kobiety miały zdolność rzucania wyładowań elektrycznych ze swoich palców. Po jej lekturze Bill Gates stwierdził, że “zyskał silniejsze poczucie nadużyć i niesprawiedliwości, z którymi stykają się współcześnie kobiety”.

Źródło: Money.pl

Książki na lato polecane przez USA Today

Magazyn USA Today poleca 20 książek na lato oraz tych, które zostaną wydane w Stanach latem. Poniżej kilka z nich, które niedawno ukazały się na amerykańskim rynku. Na polskim nie są jeszcze dostępne.

 • Jennifer Weiner: The Summer Place
 • Simu Liu: We Were Dreamers: An Immigrant Superhero Origin Story
 • Emma Straub: This Time Tomorrow
 • Adrian McKinty: The Island
 • Dan Chaon: Sleepwalk
 • Akwaeke Emezi: You Made a Fool of Death With Your Beauty
 • by David Sedaris: Happy-Go-Lucky
 • Kali Fajardo-Anstine: Woman of Light
 • Elin Hilderbrand: The Hotel Nantucket
 • by Linda Holmes: Flying Solo
 • Ottessa Moshfegh: Lapvona
 • Shirlene Obuobi: On Rotation

Więcej możecie przeczytać tutaj.

Książki na lato… do torebki i kieszeni!

Czytacie e-booki? Jeżeli nie posiadacie czytnika, wystarczy choćby telefon. To dobra opcja, jeśli chodzi o książki na lato – e-booki zajmują znacznie mniej miejsca i z łatwością spakujecie je do walizki, gdy macie zaplanowanych kilkanaście (kilkadziesiąt 😉 ) tytułów na dwutygodniowy urlop.

Księgarnia internetowa Ebookpoint.pl przygotowała gratkę dla czytelników. Decydując się na zakup książek za min. 30 zł na hasło MRSBOOK otrzymacie rabat 10%. (Należy go wpisać w koszyku w sekcji Strefa Promocji w pole do kodu rabatowego, nie dotyczy outletu). Z rabatu można skorzystać na stronie internetowej lub w aplikacji.

Na Ebookpoint.pl znajdziecie prawie wszystkie tytuły, o których napisałam w artykule, a całą resztę możecie sprawdzić tutaj. 


Artykuł powstał we współpracy z Ebookpoint.pl


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – czerwiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki – maj 2022. Moje Top 3

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Mania

  Świetna lista. Orbitowski – rewelacja, podobnie z resztą jak jego “Kult”.

 2. Grazyna st.

  Bardzo fajne zestawienie.

Dodaj komentarz