“Zły wybór” – Hanna Greń. Kryminał z wątkiem obyczajowym – recenzja
Hanna Greń: "Zły wybór"

“Zły wybór” – Hanna Greń. Kryminał z wątkiem obyczajowym – recenzja

Zły wybór Hanny Greń to kryminał, który przenosi czytelnika do początku lat 90-tych w Polsce. Autorka prowadzi nas przez meandry bólu, strachu i poszukiwania sprawiedliwości, ukazując jednocześnie, jak głęboko zakorzenione są skutki przemocy i zaniedbania w życiu dziecka.

Teodor i Apolonia – dzieciństwo zdeptane przez dorosłych

1993 rok. Teodor Kozińca doświadcza drastycznych metod wychowawczych stosowanych przez swojego agresywnego ojca i uległą mu partnerkę, po tym jak do rodziny wkroczył fanatyzm religijny. Chłopak decyduje się na ucieczkę.

Wydaje się, że Apolonia ma więcej szczęścia. Trafiła do rodziny zastępczej, w której doświadczyła bezpieczeństwa i miłości. Przypadkowo staje się świadkiem rozmowy dwóch niebezpiecznych mężczyzn. 

Zły wybór – zanurzenie w klimat Polski początku lat 90-tych

Zły wybór Hanny Greń to kryminał, który zmusza czytelnika do refleksji i nie pozostawia obojętnym. Dla tych, którzy dobrze znają twórczość Autorki, powieść do pewnego stopnia nie będzie zaskoczeniem, ale jednocześnie dostarczy konkretnej dawki emocji i refleksji.

Hanna Greń zabiera czytelnika do świata lat 90-tych XX wieku. Zręcznie oddaje panujący wówczas klimat, zarówno na poziomie społecznym, jak i w kontekście funkcjonowania służb mundurowych w tamtych czasach. Policja przechodziła przez okres transformacji, co mogło wpływać na metody pracy, relacje między funkcjonariuszami, a także na stosunek społeczeństwa do tej formacji. I to wszystko jest obecne w powieści.

Zły wybór – kryminał, który zmusza do refleksji

To, czym w szczególności Autorka mnie ujęła w swojej powieści Zły wybór to poruszenie kwestii związanych z postaciami dzieci. Krzywdzone, bez oparcia w dorosłych – Hanna Greń z niebywałą subtelnością, ale i bez owijania w bawełnę, porusza kwestie trudne i bolesne. 

Dzieci, zarówno te dosłowne, jak i te ukryte w duszach dorosłych, są obrazem bólu i zaniedbania, często przenoszonym z pokolenia na pokolenie. Autorka dobrze ukazuje, jak głębokie mogą być rany zadane przez najbliższych i jak bardzo mogą one wpłynąć na dalsze życie.

Hanna Greń – Autorka, która nie boi się trudnych tematów

Zły wybór to kolejna powieść Hanny Greń osadzona w realiach kryminalnych z dogłębną analizą psychologiczną i społeczną, a przy tym podana w lekkim przystępnym stylu. To znak rozpoznawczy Autorki, który sprawia, że za każdym razem z ogromną chęcią sięgam po kolejne jej powieści.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 9.08.2023.

Recenzje, które mogą Cię zainteresować:

“Nieodwracalnie” – Bartosz Szczygielski. Recenzja polskiego thrillera

“Ataraksja” – Tomasz Żak. Recenzja polskiego kryminału

“Zabójcza terapia” – Hanna Greń. Dioniza Remańska powraca!

“Świat ci nie wybaczy” – Cyryl Sone. Druga część serii kryminałów

Dodaj komentarz