Tina Baker: “Zła mamusia”. Rewelacyjny debiut!
Tina Baker: "Zła mamusia"

Tina Baker: “Zła mamusia”. Rewelacyjny debiut!

Obraz cierpienia, niepokój i oryginalne bohaterki. Deprecjonująca rola plotki, nic nie wnoszące nowe tropy, bezradność. Przeczytajcie o rewelacyjnym debiucie Tiny Baker: Zła mamusia.

Chciała mieć dziecko, to je sobie wzięła

Sara ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia – poza dzieckiem. Kiedy w zatłoczonym sklepie zauważa dziewczynkę, którą matka spuściła z oczu, po prostu ją zabiera do siebie. 

Zła mamusia – emocjonujący thriller psychologiczny 

Zła mamusia to thriller, którego fabuła opiera się przede wszystkim na warstwie psychologicznej. Jego akcja zostaje zawiązana już od pierwszych stron, więc czytelnik momentalnie jest “narażony” na wiele emocji. Tina Baker oddaje głos trzem głównym bohaterkom: Kim – matce, której dziecko zostało porwane, Sarze – kobiecie, która ponad wszystko pragnie mieć dziecko, a także Tanyi – 5-latce, która została uprowadzona.

Ten thriller to  obraz cierpienia, tęsknoty i strachu, a emocje dotyczą zarówno Kim, jak i Sary. Tina Baker nie wykłada wszystkich kart na stół – wręcz przeciwnie: stopniowo poznajemy bohaterki. Niby mimochodem, jako część tego, co mówią kobiety, a jednak kolejne fakty zaskakują czytelnika, budzą niepokój, ale także pozwalają lepiej zrozumieć postawę obu bohaterek.

Głos w tej powieści ma także społeczeństwo – na podstawie komentarzy w mediach społecznościowych, artykułów, a nawet memów dokonuje ono oceny Kim, nie biorąc pod uwagę rzeczywistego cierpienia matki.

Zła mamusia – wyjątkowa konstrukcja thrillera

Thriller Zła mamusia ma taką konstrukcję, że trudno go czytać powoli. Akcja może nie jest dynamiczna (a przynajmniej nie na każdym etapie powieści), jednak krótkie i niejednorodne rozdziały cały czas trzymają w napięciu. Najbardziej poruszały mnie wypowiedzi Tanyi – krótkie (czasem było to jedno zdanie), ale oddawały więcej niż dłuższe rozdziały poświęcone pozostałym bohaterkom.

Warto zwrócić uwagę na Kim: nie jest idealną żoną, matką i przyjaciółką. Ma wiele wad, ale jest przy tym całkiem naturalna. Jej konstrukcja jest wyważona, a przez to odbieram tę postać jako wiarygodną.

Zła mamusia – mocny debiut Tiny Baker

Thriller Zła mamusia może wzbudzić w czytelniku wiele emocji: współczucie, niechęć, niepokój, a także niejednokrotnie ulgę. Tej książki trudno nie przeżywać razem z bohaterkami – Tina Baker oddaje ich emocje, ale przy tym nie ocenia. 

Zła mamusia to mocny debiut. Polecam wielbicielom thrillerów psychologicznych, a sama czekam na kolejną ksiażkę Tiny Baker.


Wydawca: Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 27.04.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #61

Nicole Trope: “Zaginiony chłopiec”. Thriller psychologiczny o tym, czego boi się każdy rodzic

Matt Witten: “Życzę mu śmierci”. Wątpliwości warte życia

Dodaj komentarz