“Zima w Jodłowym Zagajniku” – Sandra Podleska. Powieść zimowa, recenzja
Sandra Podleska: "Zima w Jodłowym Zagajniku"

“Zima w Jodłowym Zagajniku” – Sandra Podleska. Powieść zimowa, recenzja

Zima w Jodłowym Zagajniku Sandry Podleskiej to nie tylko opowieść o zimowych pejzażach i świątecznych przygotowaniach, ale przede wszystkim poruszająca historia o rodzinnych relacjach i poszukiwaniu własnej tożsamości. A wszystko to w zimowej scenerii Beskidu Żywieckiego.

Życiowe wybory

Inga od dziecka mieszka i pomaga w rodzinnym pensjonacie zarządzanym przez jej matkę. Jej studia prawnicze dobiegają końca, więc planuje przeprowadzić się do Krakowa i tam dokończyć naukę. Stoi jednak przed wyzwaniem przeciwstawienia się apodyktycznej matce, która oczekuje, by córka przejęła zarządzanie rodzinną posiadłością.

Zimowa w Jodłowym Zagajniku – pełen uroku Beskid Żywiecki

Zima w Jodłowym Zagajniku Sandry Podleskiej to to powieść obyczajowa, która zabiera czytelnika do malowniczego Beskidu Żywieckiego – miejsca osobiście mi bardzo bliskiego. Autorka wciąga w prawdziwie zimową aurę tego miejsca, pełną świątecznych dekoracji, zapachu gorącej czekolady i zimowych pejzaży. 

Idealnie komponuje się ona z ciepłym i przyjemnym stylem narracji Sandry Podleskiej. Autorka z wrażliwością i subtelną dokładnością oddaje nie tylko zimową atmosferę, ale też emocje i konflikty wewnętrzne bohaterów, co sprawia, że stają się oni czytelnikowi bliscy.

Zima w Jodłowym Zagajniku – zimowa powieść i trudne wątki

W powieści Zima w Jodłowym Zagajniku jednak to nie zimowa aura przyciągała mnie do lektury. Szczególnie interesującym aspektem okazał wątek toksycznej matki. Autorka skupia się na emocjonalnych konsekwencjach tego rodzaju relacji, pokazując, jak toksyczne zachowania rodzica mogą wpływać na dorosłe życie dziecka.

W tle tej rodzinnej historii pojawia się też Nataniel i wątek problematyki DDA (dorosłych dzieci alkoholików). Nowy pracownik pensjonatu swoją postawą i tajemniczą przeszłością wprowadza dodatkowe zamieszanie. Jego postać oraz nieoczekiwane zwroty akcji dodają powieści dynamiki i utrzymują zainteresowanie czytelnika do samego końca.

Sandra Podleska z umiejętnością balansuje między lekkością opowieści a powagą poruszanych tematów, oferując czytelnikom nie tylko rozrywkę, ale i przestrzeń do refleksji nad trudnymi relacjami rodzinnymi i ich wpływem na dorosłe życie.

Zima w Jodłowym Zagajniku – zimowa powieść o poszukiwaniu swojej drogi

Zima w Jodłowym Zagajniku to zimowa powieść o poszukiwaniu własnej drogi życiowej, o zmaganiach z rodzinnymi oczekiwaniami, a także o sile i odwadze, potrzebnej do podążania za własnymi marzeniami. Ta ciepła, choć miejscami przejmująca historia, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom literatury obyczajowej.


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 25.10.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Szczęście w prezencie” – Anna Szczęsna. Emocjonalna książka na Święta

“Okruchy lodu” – Patrycja Żurek. Recenzja patronacka

“Dużo miłości” – Agnieszka Olejnik. Powieść świąteczna – recenzja

“Białe Święta, zimny trup” – Iwona Banach. Recenzja patronacka

Dodaj komentarz