Marta Lenkowska: “Wszystko już było”. Życie bez wspomnień
Marta Lenkowska: "Wszystko już było"

Marta Lenkowska: “Wszystko już było”. Życie bez wspomnień

Co zrobisz, gdyby okazało się, że nie pamiętasz ostatnich 20 lat swojego życia? Bohaterka powieści Wszystko już było budzi się w świecie, którego nie zna i nie rozumie, a określenie swojej tożsamości bez wspomnień jest niemożliwe. Przeczytaj o debiutanckiej powieści Marty Lenkowskiej.

Kim jestem?

Słynna na cały świat malarka Liz Deporto nie pamięta ostatnich 20 lat swojego życia. Próbując odnaleźć się w otoczeniu zderza się z wymaganiami show-biznesu, rodziną, która z nią nie rozmawia oraz brakiem bliskich przyjaciół. Czego jeszcze nie wie o sobie Liz?

Wszystko już było – życie na nowych warunkach

Powieść Wszystko już było zaczyna się w zaskakujący sposób. Marta Lenkowska zastosowała oryginalny zabieg i “wrzuciła” czytelnika w sam środek akcji. Dzięki temu odbiorca wie o głównej bohaterce dokładnie tyle samo, ile ona o sobie. Podobnie jak Liz, czytelnik będzie zdezorientowany i niepewny. 

Po takim początku razem z bohaterką będziemy musieli poznać ostatnie 20 lat jej życia. 

Bohaterka nie pamięta już, ile znaczyły dla niej pieniądze i sława. Świat, w którym funkcjonowała do tej pory, stawia przed nią warunki, których nie rozumie. Czytelnik będzie obserwował jej rozterki, niepokój oraz próby określenia własnej tożsamości. Postać Liz uświadamia, że wspomnienia są niezbędne do tego, byśmy byli w stanie określić swoje miejsce w świecie lub poszukać nowego.

Ważnym elementem jest wątek show-biznesu. Malarka na własnej skórze poczuje jego wymagania, brutalność i bezwzględność, co tylko wzmaga jej dezorientację.

Wszystko już było – w Toruniu i w Portugalii

Marta Lenkowska pisze w emocjonalnym i nostalgicznym stylu. W ten sposób powieść Wszystko już było jest skupiona przede wszystkim na uczuciach i refleksjach głównej bohaterki. Autorka pokazuje etapy zmian zachodzących w Liz, a przy tym pomija szczegóły poszczególnych wydarzeń – również tych istotnych dla fabuły. 

W powieści brakowało mi Portugalii – ludzi, miejsc, klimatu. Podczas lektury lubię mieć poczucie, że jestem tuż obok bohaterów, a Portugalia to wyjątkowe miejsce akcji. W zamian otrzymałam jednak świetne opisy Torunia, jego miejsc i smaków.

Wszystko już było – debiut Marty Lenkowskiej

Wszystko już było to debiut Marty Lenkowskiej. Naprawdę trudno w to uwierzyć! Wszystkie elementy powieści są dopracowane, język lekki, a lektura to duża przyjemność. Jestem ciekawa dalszej drogi pisarskiej Autorki i mocno trzymam za Nią kciuki 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Plectrum

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 17.01.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #58

Jacek Paśnik: “Dzieci”. Powrót do początku XXI wieku

Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Dodaj komentarz