Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Najlepsze książki w ostatnim czasie? Jeżeli chcecie się wspomóc opinią innych czytelników warto skorzystać z serwisu Lubimyczytać.pl. Ponad 3 mln – tyle wynosi liczba jego użytkowników. Z tego zestawienia dowiecie się, jakie książki były przez nich najlepiej oceniane oraz najczęściej wybierane we wrześniu.

Najlepsze książki września 2021

Całość obejmuje 100 tytułów najpopularniejszych w serwisie książek. Poniżej pierwsza dwudziestka.

1. Remigiusz Mróz: Egzekucja

Minęły trzy miesiące, od kiedy Kordian Oryński zaginął. Przez cały ten czas Chyłka robiła wszystko, by go odnaleźć, ale nie natrafiła na żaden ślad.


Prawniczka nie zamierza jednak się poddawać. Aby zapewnić sobie fundusze na dalsze poszukiwania, prowadzi biuro porad prawnych i mimo że nie może sama reprezentować klientów przed sądem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywała do tego kogoś innego. Jednocześnie stara się doprowadzić do uchylenia decyzji sądu dyscyplinarnego o usunięciu jej z zawodu.


Nic nie wskazuje na to, by w którejkolwiek ze spraw udało jej się odnieść sukces – aż do momentu, kiedy zgłasza się do niej policjant oskarżony o zabójstwo cywila…

Jak w przypadku chyba każdej powieści Mroza – zdania czytelników są podzielone. Dla jednych 14. tom z Joanną Chyłką to już o kilka za dużo, a inni zarywają noce, żeby dowiedzieć się, co było dalej.

2. Elżbieta Prusinowska: Opowiem o tobie gwiazdom

Astrid po śmierci siostry marzy o jednym – o opuszczeniu swojego rodzinnego miasta. Po ukończeniu liceum wraz z przyjacielem postanawia wprowadzić w życie swój plan i wyruszyć w podróż, zostawiając za sobą wszystkie dotychczasowe doświadczenia. Do wspólnego wyjazdu zapraszają nowo poznanego kolegę, dzięki któremu tak naprawdę marzenie wchodzi w fazę realizacji. Wspólnie spędzony czas, obfitujący w wydarzenia zbliżające do siebie Astrid, Jaja i Plutona, prowadzi w nowe miejsce ich relacji.

Opowiem o tobie gwiazdom to nie jest opowieść o mocy przyjaźni czy potędze miłości. To opowieść o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu i doświadczeń życiowych dążą do odnalezienia swojego szczęścia.

To powieść młodzieżowa, którą czytelnicy w dużej mierze oceniają jako wywierającą duże wrażenie, lekką i trudną zarazem. Bohaterowie mogą być bliscy odbiorcom. Czuć tu jednak, że jest to debiut Autorki.

3. Jakub Małecki: Święto ognia

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem.

Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.

Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.

Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu.
Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć.

Pasja, która ocala albo niszczy.

Święto ognia to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.

Książkę oceniają przede wszystkim ci czytelnicy, którzy mieli już do czynienia z twórczością Małeckiego. Część pisze o niej, że jest mniej przejmująca od wcześniejszych powieści Autora, napisana w nieco innym stylu. Inni niezmiennie się nim zachwycają i jest to dla nich nowa porcja emocji serwowanych przez Małeckiego.

4. Joanna Gierak-Onoszko: 27 śmierci Toby’ego Obeda

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

“27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

Od kilku miesięcy to najpopularniejsza książka w serwisie. Użytkownicy zamieścili łącznie już blisko 800 komentarzy oraz opinii. Czytelnicy są pod mocnym wrażeniem. Przeważają opinie o tym, że jest to trudna lektura, w której jest mnóstwo okrucieństwa, przejmująca i zaskakująca.

5. Stephen King: Billy Summers

Najnowsza książka mistrza gatunku.

Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku, więc zna się na rzeczy i zawsze strzela celnie. Tym razem przyjmuje ostatnie zlecenie. Czas w końcu na zasłużoną emeryturę.
Niestety, coś idzie nie tak… A nawet wszystko.

W przypadku powieści Kinga opinie czytelników zazwyczaj są bardzo podzielone – tak samo jest w tym przypadku. Część z użytkowników nie potrafi wyjść z zachwytu i wskazuje, że czego by King nie napisał, zawsze będzie mistrzem. Inni są rozczarowani i zaznaczają, że to raczej mało zaskakująca powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym.

Pozostałe książki z pierwszej dwudziestki

 1. Coleen Hover: Nagie serca
 2. Madleine Miller: Pieśń o Achillesie
 3. Remigiusz Mróz: Wybaczam ci
 4. Frank Herbert: Diuna
 5. Przemysław Piotrowski: Matnia
 6. Amelia Sowińska: Krwawy obowiązek. Sophia
 7. Cora Reilly: Złamane więzi
 8. Natalia de Barbaro: Czuła przewodniczka
 9. Tess Gerritsen, Gary Braver: Studentka
 10. Barbara Wysoczańska: Narzeczona nazisty
 11. Graham Moore: Niewinny
 12. A.E. Murphy: Bezwzględny
 13. Katarzyna Berenika Miszczuk: Druga szansa
 14. Leigh Burdago: Szóstka wron
 15. Lucinda Riley: Siedem sióstr

Jak wybierane są najpopularniejsze książki?

Na liście znajdują się najwyżej oceniane pozycje – te które w ostatnim miesiącu uzyskały średnią ocen powyżej 7,0 / 10. Drugim kryterium to najczęściej “odwiedzane” w serwisie tytuły (bez względu na motywacje).

Dzięki temu wiemy, jakie książki budziły największe zainteresowanie oraz jakie pozycje oceniono jako najlepsze książki.

Całość zestawienia możesz zobaczyć tutaj.

Może Cię zainteresować:

Sierpień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Lipiec 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #33 – najlepsze książki ostatniego tygodnia

Co lubią czytać Polacy? Zwycięzcy wybranych kategorii w plebiscycie Książka Roku 2020

Dodaj komentarz