Riley Sager: “Wróć przed zmrokiem”. Typowa historia o nawiedzonym domu?
Roley Sager: "Wróć przed zmrokiem"

Riley Sager: “Wróć przed zmrokiem”. Typowa historia o nawiedzonym domu?

Nawiedzony dom, tragiczna historia, XIX-wieczna wiktoriańska posiadłość. Wróć przed zmrokiem to książka z fenomenalnym klimatem, absorbująca i wyróżniająca się rewelacyjnym plot twistem. Wielbiciele thrillerów nie będą zawiedzeni 😉

Witamy w Baneberry Hall

Baneberry Hall to stara wiktoriańska rezydencja. Kiedy Maggie Hall miała 5 lat zamieszkała w niej z rodzicami. Już po 20 dniach rodzina uciekła, zostawiając cały dobytek. 

Ojciec Maggie napisał bestsellerową książkę o domu grozy – z duchami i przerażającymi wydarzeniami.

Teraz kobieta ma zamiar wyremontować go i sprzedać, a w międzyczasie odkryć prawdę. Nie wierzy bowiem w to, co napisał jej ojciec.

Wróć przed zmrokiem – typowa historia o nawiedzonym domu?

Mogłoby się wydawać, że Wróć przed zmrokiem to gratka dla wielbicieli horrorów. Jednak główna bohaterka sama od początku nie wierzy w to, co przeczytała w Książce napisanej przez ojca. Jest osobą twardo stąpającą po ziemi i przez całe życie szukała wytłumaczenia opisanych wydarzeń. 

Riley Sager fenomenalnie oddał klimat starego domu: z wieloma zakamarkami, z trudną historią, którą czytelnik będzie stopniowo poznawał. Odbiorca  będzie szukał racjonalnego wytłumaczenia pozornie nadprzyrodzonych wydarzeń. Autor jednak pozwalał z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej wierzyć w to, że dom rzeczywiście mści się za swoje krzywdy. Riley Sager doprowadził do tego, że mój racjonalny umysł przestawał szukać logicznego wytłumaczenia, a całkowicie poddał się historii o domu grozy.

Wróć przed zmrokiem – książka, od której trudno się oderwać

Wróć przed zmrokiem to historia opisana z perspektywy dwóch osób oraz na dwóch płaszczyznach czasowych. Teraźniejsze wydarzenia opisuje główna bohaterka, a 20 dni spędzonych w Baneberry Hall opisuje jej ojciec.

Riley Sager pisze w przystępnym stylu, który sprawia, że trudno oderwać się od czytania. Rewelacyjnie oddaje klimat posiadłości. Czytelnik może niemal dostrzec i usłyszeć to, co się w niej dzieje: odgłosy dzwoneczków, tajemniczego stukania czy dźwięki niepokojącej muzyki. Niejednokrotnie ciarki mogą przechodzić po plecach, nie jest to jednak na tyle mocne, żeby bać się każdego szelestu we własnym domu 🙂

Wróć przed zmrokiem – jedna z najlepszych książek 2021, jakie czytałam

Wróć przed zmrokiem to książka, która powinna przypaść do gustu wielbicielom thrillerów. Ta historia zapewniła mi dobrze spędzony czas, a samo jej zakończenie to plot twist, który potwierdza, że całość to jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku.


Wydawca: Wydawnictwo Mova

Kategoria: thriller/ horror

Premiera: 15.09.2021.


Może Ci się spodobać:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów notowanie #44 – najlepsze książki w Polsce i USA

Kathryn Croft: “Nie ten mąż”. Fatalna zamiana

John Grisham: “Czas łaski”. Trzecia część serii z Jakem Brigancem

Dodaj komentarz