“Wielkie kłamstewka” – Liane Moriarty. Recenzja bestsellerowej powieści
Liane Moriarty: "Wielkie kłamstewka"

“Wielkie kłamstewka” – Liane Moriarty. Recenzja bestsellerowej powieści

Wielkie kłamstewka to najpopularniejsza powieść Liane Moriarty. Na jej podstawie nakręcono serial z Reese Witherspoon i Nicole Kidman. 

Historia trzech kobiet 

Coś wydarzyło się podczas wieczorku integracyjnego dla rodziców. Wiadomo jedynie, że ktoś nie żyje. O kogo chodzi? I od czego to wszystko się zaczęło?

Wielkie kłamstewka – najpopularniejsza powieść Liane Moriarty

Ale się dobrze bawiłam! Takiej książki potrzebowałam – z pozoru lekkiej, nawet zabawnej, ale też owianej tajemnicą i intrygami. Wielkie kłamstewka to najpopularniejsza książka Liane Moriarty, na jej podstawie nakręcono też serial. Połączenie historii trzech kobiet mogłoby być nieco nudnawe, ale nie w tym wykonaniu. To, co ma być osią fabularną – czyli ktoś zginął podczas wieczorku integracyjnego – scala wydarzenia, ale nie wychodzi przy tym na pierwszy plan. Książka jest tak dobrze napisana, że mogłabym ją łyżkami jeść 🙂

Wielkie kłamstewka – czyli wielka siła małych kłamstw

Liane Moriarty zaprasza czytelnika do niewielkiej społeczności rodziców, których dzieci zaczynają szkołę. Pokazuje, jak rządzą nią pozory, plotki, kłamstwa. I właśnie te kłamstwa – chyba główny bohater powieści. Autorka pokazuje wielkość i siłę tych niewielkich, które potrafią wprowadzić niezły zamęt w życiu. Jest w tej książce ból, skomplikowane relacje małżeńskie i rodzicielskie, jednak trudne tematy stają się lżejsze do strawienia dzięki kapitalnemu poczuciu humoru. Jest on lekki, trochę prześmiewczy, pozwala na zachowanie właściwego dystansu.

Wielkie kłamstewka – kapitalna reacja bohaterek

Wielkie kłamstewka to także genialnie wykreowane bohaterki. Madleine trafia do mojej topki – za szczerość, dystans, poczucie własnej wartości i siłę charakteru. To kobieta, którą chce się mieć po swojej stronie oraz która wie, czym jest prawdziwa przyjaźń. Właśnie jej postać najbardziej przyciągała mnie do tej książki i żałuję, że ostatecznie musiałam się z nią rozstać.

Wielkie kłamstewka – powieść w wielkim stylu

Uwielbiam Wielkie kłamstewka! To powieść obyczajowa w wielkim stylu – myślę, że jej przekaz zawsze będzie na czasie. Oczywiście u mnie to półka z książkami, które “Polecam jak nie wiem co!”


Wydawca: Wydawnictwo Znak/ Znak Literanova – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 13,03.2024.


Recenzje książek, które mogą cię zainteresować:

“Kilka dni z życia Alice” – Liane Moriarty. Recenzja powieści

“Motyl” – Lisa Genova. Recenzja powieści o chorobie Alzheimera

“Jak ocalić życie” – Eva Carter. 18 minut, które zmienia 18 lat.

“Co by było, gdyby” – Holly Miller. Dla fanów melancholijnych historii

Dodaj komentarz