Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet
Victoria Mas "Bal szalonych kobiet"

Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Bal szalonych kobiet to debiut Victorii Mas. To wartościowa książka, która we Francji stała się bestsellerem. Powieść otrzymała wiele nagród, a jej ekranizacji podjęło się Amazon Studios.

Szpital Salpêtrière – witamy w więzieniu

Szpital Salpêtrière w Paryżu specjalizuje się w leczeniu obłąkanych kobiet. Kto tutaj trafi ma małe szanse, żeby kiedykolwiek opuścić to miejsce. Diagnozą, leczeniem (często eksperymentalnym) zajmują się wyłącznie mężczyźni.

Pewnego dnia szanowany notariusz siłą umieszcza tu swoją córkę. Eugénie słyszy i widzi duchy zmarłych. Dziewczyna wie, że musi się wydostać ze szpitala, a jedyną nadzieję widzi w Geneviève, oddziałowej pielęgniarek. To kobieta oddana medycynie, pracy w szpitalu, polegająca na wiedzy lekarzy. Eugénie znajduje jednak sposób, by do niej dotrzeć.

Tymczasem pacjentki w szpitalu żyją już dorocznym balem, na którym pojawią się one oraz paryska elita.

Szpital Salpêtrière – więzienie, w którym można odzyskać wolność?

Bal szalonych kobiet Victorii Mass to niedługa, ale treściwa i pochłaniająca historia. Wartość książki tworzy nie sama akcja, ale jej tło.

Autorka pokazuje sytuację kobiet w XIX wieku. Te, które nie dostosowują się do norm społecznych trafiają do szpitala psychiatrycznego. Tak zadecydowali mężczyźni – kobiety są całkowicie zależne od ich woli i przez nich leczone. 

Ambicja, nieposłuszeństwo, pragnienie innego życia – to one stają się chorobą psychiczną. Trafiają tam także prostytutki, ofiary gwałtu czy epileptyczki. 

Z drugiej jednak strony szpital Salpêtrière daje części kobiet wolność – pomimo oczywistego zamknięcia. To w tym miejscu uwalniają się od tych, którzy wyrządzili “chorym” najwięcej krzywd.

Bal szalonych kobiet – obraz Paryża i wyższych klas społecznych

Bal szalonych kobiet poza historią pacjentek szpitala Salpêtrière pokazuje Paryż i zwyczaje panujące w społeczeństwie. Widzimy obłudę wyższych klas społecznych. Bal, który miał integrować je z chorymi, w rzeczywistości stał się widowiskiem. Pokazy organizowane przez znanego lekarza miały otoczkę naukową, a de facto były swoistym przedstawieniem dla mężczyzn.

Bal szalonych kobiet – wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Bal szalonych kobiet Victorii Mas to fenomenalna, budząca wiele emocji powieść. Fabuła nie jest skomplikowana, nie ma tu zawrotnej akcji. Autorka jednak w bardzo obrazowy sposób pokazuje sytuację kobiet, ich sposób myślenia całkowicie podporządkowany mężczyznom. Traktowanie je jak bezmyślne kukiełki budzi w czytelniku oburzenie i sprzeciw, przez co od lektury nie sposób się oderwać. . 

Bal szalonych kobiet to lektura nie tylko dla kobiet. Oddadzą się jej bez reszty czytelnicy, którzy oczekują od literatury wartościowego przekazu. Książka skłania do refleksji i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.


Wydawca: Wydawnictwo Mova – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 29.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #34 – najlepsze książki w Polsce i USA

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Santa Montefiore: “Sonata o niezapominajce”. Więcej niż historia miłosna

Klaudia Muniak: “Terapia”. Kiedy rozmywa się granica między rzeczywistością a wyobraźnią

Dodaj komentarz