“Uważaj, czego pragniesz” – Adele Parks. O złej stronie spełnionych marzeń
Adele Parks: "Uważaj, czego pragniesz"

“Uważaj, czego pragniesz” – Adele Parks. O złej stronie spełnionych marzeń

Kto nie marzył kiedyś o wielomilionowej wygranej? Pozwoliłaby rozwiązać wiele problemów, zrealizować plany i marzenia. Adele Parks w swojej powieści jasno daje do zrozumienia: uważaj, czego pragniesz.

Wielka wygrana

Lexi i Jake Greenwoodowie wraz z przyjaciółmi Heathcote’ami i Pearsonami mają tradycję obstawiania tych samych numerów w cotygodniowym losowaniu lotto. Pewnej soboty jednak dwa małżeństwa wyłamują się z syndykatu.

Tydzień później Lexi i tak obstawia te same liczby. W ten sposób Greenwoodowie wygrywają blisko 18 milionów funtów.

Uważaj czego pragniesz – konsekwencje wielkiej wygranej

Uważaj, czego pragniesz to powieść na pograniczu thrillera i dramatu obyczajowego. W  tej historii nie ma jednak znaczenia gatunek, a to, o czym i w jaki sposób opowiada.

Bo kto nie marzył kiedyś o wielomilionowej wygranej i co moglibyśmy dzięki niej osiągnąć? Czy myślimy o konsekwencjach? Adele Parks w swojej powieści pokazuje tę ciemniejszą stronę wielkiej fortuny. Już od początku czytelnik będzie świadkiem całego wachlarza uczuć Lexi i jej rodziny. Ekscytacja, plany, chęć podzielenia się nowiną z wszystkimi wokół to tylko początek. 

Później na światło dzienne wychodzi prawdziwa natura zwycięzców. Bohaterowie dowiadują się, że jest między nimi wiele różnic, a także doświadczają braku zrozumienia otoczenia. Fałszywe przyjaźnie, zawiść, agresja – to tylko kilka z tych nieprzyjemnych konsekwencji nagłej zmiany w życiu.

Uważaj, czego pragniesz – bohaterowie budzący emocje

Autorka Uważaj, czego pragniesz podtrzymuje zainteresowanie do samego końca. Powieść napisana jest w narracji pierwszoosobowej, pojawiają się także retrospekcje. Szczególnie zwraca uwagę to, że Adele Parks tak dobrze dopasowała sposób narracji do bohaterów.

Bohaterowie historii to zbiór postaci, z których każda przeżywa i doświadcza w inny sposób, oraz budzi w czytelniku najróżniejsze emocje. Tu na pierwszym planie jest mąż Lexi – Jake, którego zachowanie zirytuje chyba każdego odbiorcę. Lexi to kobieta, którą od początku trudno było mi rozgryźć i miałam co do niej wątpliwości. W końcu nie ma przecież ludzi kryształowych.

Uważaj, czego pragniesz – o ludzkiej naturze

Uważaj, czego pragniesz to opis emocji, jakich doświadczyli bohaterowie, wydarzenia, które towarzyszyły po otrzymaniu wygranej oraz reakcja otoczenia. To, jak Autorka je ukazała, świadczy o tym, że powieść jest w pełni przemyślana, a Adele Parks ma sporo do powiedzenia na temat specyfiki ludzkiej natury.


Wydawca: Wydawnictwo Kobiece – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #63

Adele Parks: “Kłamstwa, wszędzie kłamstwa”. Cena spełnionych marzeń

“Idealna niania” – Georgina Cross. Fenomenalny thriller psychologiczny

Dodaj komentarz