“Tylko przetrwaj noc” – Riley Sager. Recenzja thrillera psychologicznego
Riley Sager: "Tylko przetrwaj noc"

“Tylko przetrwaj noc” – Riley Sager. Recenzja thrillera psychologicznego

Co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni Charlie? Z kim tak naprawdę bohaterka wsiadła do samochodu? I w końcu: czy Riley Sager potrafi jeszcze czymś zaskoczyć? Przeczytajcie o jego najnowszym thrillerze Tylko przetrwaj noc.

Fatalna decyzja

1991 rok. Przyjaciółka Charlie Jordan zostaje zamordowana przez seryjnego zabójcę. Dziewczyna czuje się winna, więc postanawia zrobić sobie przerwę w studiach i wrócić do domu. Zabiera się z obcym mężczyzną, który jedzie w tym samym kierunku. 

Tylko przetrwaj noc – Riley Sager w formie?

Tylko przetrwaj noc to kolejny thriller psychologiczny, którym Riley Sager bardzo mnie zaskoczył. Po rewelacyjnym Wróć przed zmrokiem oraz bardzo dobrym Zamknij wszystkie drzwi Autor znowu zadziwił niepowtarzalną fabułą i oryginalnym klimatem powieści.

Całość rozgrywa się w ciągu około 12 godzin i opiera się na podróży Charlie i Josha.  Riley Sager zamknął ich na długie godziny w kabinie samochodu, a czytelnik razem z nimi będzie odbywał podróż pełną niewiadomych, strachu i bezradności.

Świetnie przemyślaną fabułę Riley Sager w kapitalny sposób podrasował atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku. Czytelnik usłyszy Nirvanę, odwiedzi przydrożną restaurację i stary hotel, a przede wszystkim poczuje grozę, jaką odczuwała dziewczyna. Tak jak bohaterka: nie do końca będzie miał świadomość, co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni, komu może zaufać, a przed kim uciekać.

Tylko przetrwaj noc – nie wszystko idealnie

Styl Riley’a Sagera jak zawsze jest na najwyższym poziomie – świetnie został dopasowany do czasu akcji, miejsc, bohaterów i panującej atmosfery. Jednocześnie wszystko było doskonale wyważone, dzięki czemu nie było śmiesznie, a czytelnik w momencie mógł wsiąknąć w atmosferę. 

Tylko przetrwaj noc ma jednak swoje wady, które wpłynęły na mój odbiór tego thrillera. Po pierwsze bohaterka – jej niezdecydowanie, ciągłe kalkulacje, absurdalne decyzje i zmiany zdania spowalniały akcję, co stało się dużą wadą biorąc pod uwagę to, że całość w dużej mierze zamykała się w jednym samochodzie. 

Rozczarowaniem było też zakończenie. Brałam pod uwagę tę opcję i miałam szczerą nadzieję, że Autor jednak zaskoczy czymś innym. 

Tylko przetrwaj noc – oryginalny thriller psychologiczny

Tylko przetrwaj noc to thriller dla tych czytelników, którzy lubią klimatyczne i oryginalne historie, ale muszę to napisać: do tej pory żadna z książek Autora nie przebiła mojej ulubionej – Wróć przez zmrokiem. Riley Sager wysoko ustawił sobie poprzeczkę 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Mova – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 10.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Riley Sager: “Wróć przed zmrokiem”. Typowa historia o nawiedzonym domu?

“Motel Sun Down” – Simone St. James. Thriller z elementami nadprzyrodzonymi

Sarah Pearse: “Sanatorium”. Witaj w Le Sommet – hotelu ze wstrząsającą historią

Dodaj komentarz