Cilla i Rolf Borjlind: “Trzeci głos”. Druga część serii szwedzkich kryminałów
Cilla i Rolf Börjlind "Trzeci głos"

Cilla i Rolf Borjlind: “Trzeci głos”. Druga część serii szwedzkich kryminałów

Trzeci głos Cilli i Rolfa Borjlind to skandynawski kryminał, który pozytywnie zaskoczy niejednego fana gatunku. Autorzy pokazali, że ich serię naprawdę warto polecać.

Podejrzane samobójstwo i sprawa z przeszłości

Znajoma Olivii Rönning znajduje zwłoki swojego ojca. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Olivia, która zrezygnowała z kariery w policji, ma jednak wątpliwości co do tej tezy. 

W tym samym czasie Abbas El Fasi prosi Toma Stiltona o pomoc w sprawie morderstwa dokonanego w Marsylii. 

Trzeci głos – spójna fabuła i rewelacyjni bohaterowie

Jeżeli myślicie o przeczytaniu książki Trzeci głos, polecam, aby zacząć od pierwszego tomu. W Trzecim głosie czytelnik ponownie spotka się ze wszystkimi bohaterami poznanymi przy okazji sprawy brutalnego morderstwa ciężarnej kobiety. Akcja rozgrywa się rok po tych wydarzeniach, gdy życie bohaterów wygląda już inaczej, jednak wiele wątków jest kontynuowanych.

Po raz kolejny Olivia, Tom, Messe i Abbas trafiają na sprawę, która składa się z wielu elementów. Akcja tego kryminału szybko się rozwija, a Autorom do samego końca udało się podtrzymać moje zainteresowanie. Duże znaczenie dla fabuły ma zaufanie i współpraca bohaterów oraz osobista historia każdego z nich.

Jest okrutnie, krwawo i niebezpiecznie, jednak Autorom nie zależy, by na siłę poruszyć czytelnika. Brutalne opisy i wydarzenia są częścią prowadzonej sprawy, a nie elementem, który ma zatrzymać uwagę. Atutem Trzeciego głosu jest spójna fabuła oraz bohaterowie z krwi i kości.

Trzeci głos – druga część serii szwedzkich kryminałów

W porównaniu do pierwszej części, odbiór szwedzkiego kryminału Trzeci głos był dla mnie znacznie łatwiejszy. Wynikało to przede wszystkim z tego, że bohaterowie byli mi już bliscy i z chęcią śledziłam ich dalsze losy. Prowadzone sprawy nie miały aż tylu wątków i, pomimo ich mnogości, miały wspólne ogniwo. Dzięki temu czytelnik nie powinien mieć poczucia, że każdy z tych wątków jest oderwany od reszty. 

Cilla i Rolf Borjlind to para scenarzystów, co można było odczuć podczas lektury Przypływu. Styl Autorów był pozbawiony emocji, liczyła się tylko akcja. W Trzecim głosie nadali sprawie “ludzkiej twarzy”: były strach, poczucie bezsilności, tęsknoty czy zemsta. 

Trzeci głos – rewelacyjny finał kryminału

Trzeci głos to wyjątkowo przemyślana historia. Chociaż jest w niej wiele elementów, Autorzy zgrabnie i naturalnie je ze sobą połączyli. Nawet zaskakujące zakończenie jest chyba jedynym odpowiednim zamknięciem tej historii. Niecierpliwie czekam na kolejne tomy.


Wydawca: Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 12.01.2022.

Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning

  1. Przypływ
  2. Trzeci głos

Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #54

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Jenny Blackhurst: “Córka mordercy”. Piętno, którego nie zmywa czas

Dodaj komentarz