“Tajemnica z przeszłości” – Jagoda Wochlik. Recenzja polskiej powieści obyczajowej
Jagoda Wochlik: "Tajemnica z przeszłości"

“Tajemnica z przeszłości” – Jagoda Wochlik. Recenzja polskiej powieści obyczajowej

Refleksyjna powieść o sile rodziny, teraźniejszości determinowanej przez przeszłość i odważnym patrzeniu w przyszłość. Tajemnica z przeszłości Jagody Wochlik zachęca do przemyśleń i wciąga swoją niebanalną fabułą. 

Nieoczekiwany spadek

Karolina i Malwina dowiadują się o śmierci dziadka Antoniego, który je wychował. Mężczyzna zostawił im spadku leśniczówkę, którą otrzymają na własność po spełnieniu jednego warunku: mają przekazać stare listy kobiecie o imieniu Stefa. Karolina i Malwina nigdy wcześniej o niej nie słyszały. Nie wiedzą też, gdzie znajdują się listy. 

Tajemnica z przeszłości – polska powieść obyczajowa

Tajemnica z przeszłości to powieść, która mnie zaskoczyła. Spodziewałam się po niej lekkiej obyczajówki, może nawet trochę banalnej, ale odpowiedniej, żeby się zrelaksować.

Jagoda Wochlik zaprasza czytelników w niezwykłą podróż, która łączy przeszłość z teraźniejszością. Tytułowa tajemnica z przeszłości to poszukiwania, w które Autorka nas angażuje. Stają się one motywem do dalszych wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w życiu bohaterów. Czytelnik będzie je z ciekawością śledził, a nawet zostanie zachęcony do refleksji.

Tajemnica z przeszłości – o przeszłości i teraźniejszości

Tajemnica z przeszłości to książka, którą czyta się z lekkością. Jagoda Wochlik sprawnie połączyła wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości. Poznamy dziadka Antoniego od czasów młodości, gdy trwała jeszcze wojna. Będziemy obserwować jego życie i historię miłości aż do śmierci mężczyzny. Razem z bohaterkami wejdziemy do świata jego uczuć, w którym dominowały tęsknota i wątpliwości. To były fragmenty wzruszające i emocjonalne.

Odkrycia i zmiany, jakie zachodzą w życiu Malwiny – głównej bohaterki – przekonują do zastanowienia się nad wpływem przeszłości na nasze życie. Czy rzeczywiście jesteśmy w niej zakorzenieni? Czy musi determinować nasze postawy, życiowe wybory? Czy to, co wydarzyło się kiedyś jest tak samo ważne jak to, co dopiero ma nastąpić? Główna bohaterka potrzebuje roku ze swojego życia, by zaakceptować to, w którym miejscu się znajduje, odnaleźć siebie i z nadzieją patrzeć w przyszłość. A ja ten proces z przyjemnością śledziłam.

Tajemnica z przeszłości – refleksyjna historia o sile rodziny

Jeżeli lubicie niebanalne polskie powieści obyczajowe, to warto sięgnąć po Tajemnicę z przeszłości. To piękna, refleksyjna historia, która pokazuje, jaką siłę ma rodzina, przyjaźń i czas spędzony razem. 


Wydawca: Wydawnictwo Filia

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 10.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

“Leśniczówka na Mazurach” – Agnieszka Kulig. Sielska książka na lato

“Moje życie przed tobą” – Anna Ziobro. Najlepsza książka na lato

Ten post ma jeden komentarz

  1. Grazyna

    Bardzo jestem zachęcona. Recenzja super.

Dodaj komentarz