Jane Corry: “Ta, która zawiniła”. Thriller psychologiczny?
Jane Corry: "Ta, która zawiniła"

Jane Corry: “Ta, która zawiniła”. Thriller psychologiczny?

Ellie, Jo i traumatyczne wydarzenia z przeszłości. To one doprowadziły do tego, kim są kobiety. Ich historia jest obrazem społecznych problemów, ale czy książka Ta która zawiniła Jane Corry jest thrillerem psychologicznym?

Ellie i Jo 

Ellie pozornie wiedzie szczęśliwe życie. Jej mąż Roger jest wykładowcą, mają dwójkę dzieci i wnuka, w którym bohaterka jest zakochana. Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna, a prawda o małżeństwie Ellie i Rogera doprowadza do tragedii. 

Jo jest bezdomną kobietą, która ma za sobą bolesne doświadczenia i więzienną przeszłość.

Te dwie kobiety łączy więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Ta, która zawiniła. Czy to jest thriller psychologiczny?

Ta, która zawiniła to książka, która jest pełna trudnych emocji bohaterek. Ellie miała trudne dzieciństwo – czytelnik dobrze pozna jej historię. Traumatyczne wydarzenia doprowadziły do tego, że kobieta żyje w ciągłym poczuciu winy i strachu o najbliższych. Przez całe życie nie była w stanie stworzyć relacji opartej na zaufaniu do siebie i innych. W przeciwieństwie do Ellie – nie poznamy przeszłości Jo. Wiadomo jedynie, że ma trudne doświadczenia z mężczyznami i przebywała w więzieniu. Wciąż przed kimś ucieka, miewa koszmary, ale czytelnik nie wie, dlaczego. 

To wszystko budzi w odbiorcy niepewność, jednak… nie wiadomo, na czym opiera się intryga – i czy w ogóle jakaś jest. Jednak fabuła prowadzi do tego, że czytelnik zadaje sobie wiele pytań. Co takiego stało się w przeszłości Ellie? Kim tak naprawdę jest Richard? Dlaczego Jo ucieka? Chęć poznania odpowiedzi napędza tę lekturę.

Ta, która zawiniła. Kto zawinił?

Historię z książki Ta, która zawiniła czytelnik pozna z perspektywy głównych bohaterek oraz na różnych przestrzeniach czasowych. Konstrukcja jednak nie pozwala na to, żeby się pogubić w opowieści kobiet. 

Jane Corry umiejętnie buduje emocje, przez co książka staje się nieodkładalna. Zakończenie może nie zwala z nóg, ale z pewnością zaskakuje. 

Ta, która zawiniła – problemy społeczne w centrum fabuły

Ważny jest jeszcze jeden aspekt książki Ta, która zawiniła. Autorka obrazuje istotne problemy społeczne: bezdomność, zespół stresu pourazowego czy przemoc emocjonalną. Nie przedstawiła ich w sposób odkrywczy, jednak opierając na nich fabułę i intrygę, nie potraktowała ich powierzchownie. 

Emocje, problemy społeczne oraz rozwiązanie intrygi przyczyniły się do tego, że chociaż spodziewałam się czegoś innego – książkę przeczytałam jednym tchem.


Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Kategoria: thriller

Premiera: 27.10.2021.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów notowanie #44 – najlepsze książki w Polsce i USA

Kathryn Croft: “Nie ten mąż”. Fatalna zamiana

Małgorzata Sobczak: “Szelest”. Niepokojący thriller kryminalny

Dodaj komentarz