“Ta dziewczyna” – Ruth Ware. Thriller z motywem dark academia
Ruth Ware: "Ta dziewczyna"

“Ta dziewczyna” – Ruth Ware. Thriller z motywem dark academia

Dark academia to jeden z moich ulubionych motywów w thrillerach. Ta dziewczyna Ruth Ware właśnie na nim się opiera. Trudno więc było ją pominąć w swoich czytelniczych planach.

April – czyli “ta dziewczyna”

Zgrana paczka przyjaciół – tego Hannah się nie spodziewała, gdy zaczynała studia na Oxfordzie. I na pewno nie spodziewała się, że najbliższą osobą będzie dla niej ktoś taki jak April – “ta dziewczyna” z bogatego domu, wpływowa, podziwiana przez wszystkich. 

Po dziesięciu latach Hannah spodziewa się dziecka, jednak wciąż żyje przeszłością – pod koniec pierwszego roku studiów ktoś zabił April. Na podstawie zeznań Hannah skazano portiera. Teraz jednak kobieta ma wątpliwości.

Ta dziewczyna – dlaczego zginęła?

Ta dziewczyna – czyli April Clarke-Cliveden. Studentka pierwszego roku, która magnetyzuje, ma nieodparty urok, ale też pociąga za sznurki i gra pierwsze skrzypce wszędzie, gdzie się pojawi. Można ją kochać i łatwo ją znienawidzić. 

Ruth Ware przemyślała tę postać. Nie jest główną bohaterką thrillera, ale cała fabuła toczy się wokół jej śmierci. Kim tak naprawdę była? Na kogo miała największy wpływ? Kto i dlaczego najbardziej nienawidził April? 

Ruth Ware odkrywa przed czytelnikiem coraz więcej tajemnic dziewczyny, a wokół bohaterów buduje atmosferę pełną napięcia. To, czym była paczka przyjaciół na początku, ewoluuje z każdym rozdziałem i staje się grupą pełną ciekawych zależności, w której aż iskrzy od emocji. Tylko April wiedziała o wszystkim – czy właśnie dlatego zginęła?

Ta dziewczyna – thriller pełen gęstej atmosfery

Ta dziewczyna jest thrillerem, w którym akcja może nie pędzi na łeb na szyję, trup nie ściele się gęsto, ale zaskakuje gęstym klimatem, pełnym niewyjaśnionych spraw z przeszłości i poczucia osaczenia. Autorka dobrze manipuluje czytelnikiem. Skutecznie przerzuca podejrzenia, przez co każdy z przyjaciół April i Hannah może stać się podejrzanym. Miałam wrażenie, że wiem, kto stoi za śmiercią April i wciąż szukałam potwierdzenia swoich podejrzeń. Ruth Ware jednak nie dała mi tej satysfakcji i zaskoczyła chyba najmniej przewidywalnym rozwiązaniem.

Ta dziewczyna – najnowszy thriller Ruth Ware

Ta dziewczyna to thriller z rodzaju tych, w których relacje międzyludzkie grają główną rolę, a demony przeszłości kształtują dorosłe życie. Mam poczucie, że wątek czasów studenckich to tutaj lekko niewykorzystany potencjał i trochę mi brakowało tego specyficznego dla wątku dark academia klimatu. Niemniej dla czytelników, którzy szukają thrillera z osaczającym klimatem, od którego trudno się uwolnić, to najnowsza powieść Ruth Ware będzie kapitalnym wyborem.


Wydawca: Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 17.05.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2023. Moje Top 3

“Koniec jest początkiem” – Chris Whitaker. Recenzja thrillera

“W snach to ja trzymam nóż” – Ashley Winstead. Thriller z motywem dark academy

“W ciemnym, mrocznym lesie” – Ruth Ware. Klimatyczny thriller psychologiczny

Dodaj komentarz