Sarah Pinbrough: “Ta druga”. Thriller poza schematami
Sarah Pinborough: "Ta druga"

Sarah Pinbrough: “Ta druga”. Thriller poza schematami

Spodziewałam się, że Ta druga będzie typowym thrillerem z gatunku domestic noir. Sarah Pinbrough bardzo mnie zaskoczyła. Od tej książki trudno było się oderwać, chociaż nawet nie byłam pewna, czy mi się to podoba 🙂

Ta nowa

Romans Marcie z Jasonem pozwolił jej na awans do elitarnego środowiska. Kobieta ma jednak świadomość, że nigdy nie będzie częścią tej społeczności. 

Po kilkumiesięcznej nieobecności owdowiały szef Jasona przyjeżdża z podróży z nową żoną – piękną, młodą Keishą. Mąż Marcie od początku nie może oderwać od niej oczu.

Ta druga – wszystko w porządku

Thriller Ta druga przeniesie czytelnika do środowiska wpływowych mieszkańców Savannah – miasta w południowej części USA. Tu od lat wszystko ma ustalony porządek i nikt nie ma prawa go zaburzyć. Elity poznajemy z perspektywy dwóch “drugich żon”: Marcie i Keishy – osób z zewnątrz, którym udało się uciec z biednego i patologicznego środowiska. Obie kobiety mają niejedno do ukrycia. Każda z nich inaczej podchodzi do małżeństwa, życia wśród elit i przestrzegania panujących zasad.

Jako dość doświadczona czytelniczka thrillerów, spodziewałam się, że będę pewnie podążała za fabułą. Teraz wiem, że myślałam o tej książce schematycznie. W pewnym momencie Autorka na tyle mnie zaskoczyła, że zrobiło się… dziwnie. Fabuła stała się niespodzianką, a ja sama nawet nie byłam w stanie określić, czy to mi się podoba.

Ta druga – thriller z mnóstwem pytań

Ta druga to mnóstwo pytań zarówno bohaterów, jak i czytelnika. W którym kierunku zmierza intryga? Co w ogóle jest jej przedmiotem? Kto (lub co!) miesza w gronie przyjaciół? Kłamstwa, brak zaufania, wyrachowanie, wciąż mnożące się pytania głównej bohaterki. Od tej książki po prostu trudno było się oderwać!

Napisana w przystępnym stylu, ale Autorka bawi się z czytelnikiem. Mało tego – nie daje nawet pola do zadania sobie pytania: o co tutaj chodzi? O samym rozwiązaniu zagadki nie myślałam przez bardzo długi czas – po prostu podążałam za tym, co zaplanowała dla mnie Sarah Pinbrough. Pewnie dlatego zakończenie z jednej strony zaskoczyło mnie, a z drugiej żal mi było pożegnać się z tą historią.

Ta druga – thriller poza schematami 

Ta druga to doskonała opcja dla tych czytelników, którzy od thrillerów oczekują czegoś więcej. Nie tylko dusznego klimatu, poczucia zagrożenia z każdej strony, niewyjaśnionych tajemnic. Autorka tą książką wyszła poza schemat, a ja jestem pod dużym wrażeniem.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 23.03.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #55

Ruth Heald: “Idealny dzień”. Idealny thriller psychologiczny

Nicole Trope: “Zaginiony chłopiec”. Thriller psychologiczny o tym, czego boi się każdy rodzic

Dodaj komentarz