“Szrama” – Małgorzata Oliwia Sobczak. Trzecia część serii “Granice ryzyka”
Małgorzata Oliwia Sobczak: "Szrama"

“Szrama” – Małgorzata Oliwia Sobczak. Trzecia część serii “Granice ryzyka”

Szrama Małgorzaty Oliwii Sobczak to trzecia część wyśmienitej serii kryminałów Granice ryzyka. Autorka po raz kolejny wciąga w pasjonującą, ale i brutalną zagadkę kryminalną.

Zastraszony Sopot

W jednym z sopockich domów dochodzi do tragedii. Nieznany sprawca napadł małżeństwo i brutalnie zamordował kobietę. Kilka miesięcy później dochodzi do podobnych wydarzeń z tym, że ginie też mężczyzna.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oskar Korda z ekolożką sądową Janiną Hinc.

Szrama – trzecia część serii Granice ryzyka

Szrama to trzecia część kapitalnej serii kryminałów “Granice ryzyka”. Po dwóch poprzednich tomach, ten był dla mnie pewniakiem i wiedziałam, czego mogę się spodziewać.

I to, czego oczekiwałam, otrzymałam. Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny stworzyła pasjonującą zagadkę kryminalną, w której raz po raz trafiamy na nowe wątki. Autorka sprawnie między nimi lawiruje: nie pozwala czytelnikowi się pogubić, a przy tym skutecznie myli tropy, gwarantując przy tym odbiorcy nie lada łamigłówkę do rozwiązania. I jeśli w trakcie lektury przez ktoś jest pewny rozwiązania i podąża jedną ścieżką, to na koniec prawdopodobnie będzie zbierał swoją szczękę z podłogi. Wiem, o czym mówię 😉 

Szrama – Małgorzata Oliwia Sobczak zachwyca stylem

To, co wyróżnia tę serię od innych kryminałów, to postać Janiny – ekolożki sądowej, która bada pyłki i zarodniki, a wyniki tych badań pozwalają dotrzeć do sprawcy. W ten sposób Autorka niesamowicie ubarwia historię i nadaje jej wyjątkowy charakter.

Szrama mocno wysuwa na pierwszy plan Oskara Kordę – zresztą już tytuł mocno nawiązuje do blizny jaką ma na twarzy. Czytelnik poznaje mężczyznę bliżej – już nie tylko jako detektywa, ale również jako mężczyznę zmagającego się z własnymi demonami.

Małgorzata Oliwia Sobczak może pochwalić się wyjątkowym stylem, który uwidacznia się także w Szramie. Onomatopeje wciąż są obecne i kolejny raz wywołują ciarki – budzą poczucie niepewności, strachu i osaczenia. 

Szrama – dobry polski kryminał

Szrama to naprawdę mocny polski kryminał – przemyślany w każdym szczególe, z dobrze skrojonymi postaciami, napisany w wyśmienitym stylu. Jednak – jeżeli chodzi o serią Granice ryzyka – to Szum będzie moją ulubioną częścią (i jednym z ulubionych kryminałów w ogóle).


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 14.06.2023

Seria Granice ryzyka – kolejność

  1. Szelest
  2. Szum
  3. Szrama

Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #75

“Kozioł” – Przemysław Kowalewski. Wyjątkowy debiut kryminalny

“Miejsca cieniste” – Jacek Kalinowski. Udany debiut?

“Świat ci nie wybaczy” – Cyryl Sone. Druga część serii kryminałów

Dodaj komentarz