Jim Latrache-Qvortrup, Rasmus Elmelund: “Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej”
Rasmus Elmelund, Jim Latrache-Qvortrup: "Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej"

Jim Latrache-Qvortrup, Rasmus Elmelund: “Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej”

Sięgacie po biografie? Ja nie. Ale historię Jima Latrache czyta się jak najlepszą powieść. To wszystko przydarzyło się jednemu człowiekowi? James Bond ma mu na noc 🙂

Szpieg, czyli Jim

Poznajcie Jima. Teraz to 50-letni mężczyzna, który ma o czym opowiadać. Gdy był mały, stwierdzono, że jest “trudnym” dzieckiem. Jako niepokorny zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej. Po powrocie zbudował biznes narkotykowy na szeroką skalę. W końcu wpadł, odsiedział wyrok. Poznał swoją Wielką Miłość. Znowu wpadł. Aż w końcu przeszedł na “jasną stronę mocy” – nie mniej jednak niebezpieczną.

Szpieg… – ekscytująca biografia

Szpieg… to książka, przy której nie można się nudzić. Historia życia 50-letniego mężczyzny zawiera tyle historii, że można by nimi obdarzyć niejedną osobę. Każdy etap życia Jima był wypełniony ekscytującymi, nieraz zabawnymi, a nieraz poruszającymi zdarzeniami. Sporo było oczywiście niebezpiecznych momentów (chociaż nie wiem, czy nie tylko z perspektywy czytelnika ;)).
Z tych opowieści klaruje się obraz człowieka niezwykle inteligentnego, odważnego i zwyczajnie sympatycznego. Z drugiej strony – trudno o nim mówić, jako osobie kryształowej.
Niemałe znaczenie ma postać drugiej żony Jima, która stała się motorem napędowym do zmian. On sam sporo mówi o relacjach, jakie ich łączyły, jednak do pełni szczęścia zabrakło mi obrazu Jima jako ojca.

Szpieg…- biografia człowieka, którego chcesz poznać

Bohatera biografii Szpieg… poznajemy we wstępie Rasmusa Elmelunda, który spisał i uporządkował opowieść Jima. Już na początku, podczas ich pierwszego spotkania, rysuje się obraz człowieka otwartego, charyzmatycznego, takiego, którego po prostu nie da się nie lubić.
Samą książkę czyta się tak, jakby Jim usiadł obok swojego odbiorcy, skupił na nim swoją uwagę i mówił tylko do niego. To widać w stylu, w jakim ta biografia jest napisana: zwroty bezpośrednio do odbiorcy, sporo naturalnych wtrąceń, anegdot, refleksji.
Każdy rozdział to kolejne ważne etapy życia Jima. Choć nie wszystkie były tak samo interesujące, to całą książkę przeczytałam na jednym wdechu 🙂

Szpieg – biografia dla miłośników kryminałów

Szpieg… to książka, która spodoba się nie tylko miłośnikom literatury faktu. Sama po ten gatunek sięgam niezwykle rzadko, jednak bawiłam się wyśmienicie. Myślę, że ta pozycja przypadnie do gustu także tym, którzy najczęściej wybierają kryminały.


Wydawca: Wielka Litera – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: biografia

Premiera: 13.04.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #59

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Jacek Paśnik: “Dzieci”. Powrót do początku XXI wieku

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

Dodaj komentarz