Sylwia Kubik: “Tajemnica z przeszłości”. Druga część serii żuławskiej

Sylwia Kubik: “Tajemnica z przeszłości”. Druga część serii żuławskiej

Tajemnica z przeszłości – kolejna część serii żuławskiej – to już nie tylko zachwycające tereny, ale także historie bohaterów, które nadają powieści niesłychany klimat. Wzruszają, ciekawią i nie pozwalają się oderwać od lektury.

Z nadzieją w przyszłość… do czasu

Ewa i Kamil są parą i coraz lepiej się poznają. Ewa wciąż pracuje w jego gospodzie i wszystko wydaje się iść w najlepszym kierunku. 

Jednak Antek nie odpuszcza i wciąż uparcie zabiega o dziewczynę. Dodatkowo na Żuławach pojawia się Agnieszka – znajoma Ewy z pierwszej części, która grozi jej ujawnieniem sekretów z przeszłości.

Niejedna tajemnica z przeszłości

W najnowszej powieści Sylwii Kubik na pierwszy plan wychodzi przeszłość nie tylko Ewy, ale także innych bohaterów. Razem z nimi wracamy do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Odkrywamy bolesną historię babci Ewy, która poruszy niejednego czytelnika. Dowiadujemy się więcej o panu Bronku, który przez kilkadziesiąt lat nikomu nie mówił o swoim sekrecie. Zaś siostra Kamila, Anastazja, poszukuje informacji na temat swoich korzeni. Wciąga w to babcię Matyldę, która do tej pory starała się wymazać z pamięci to, co przeżyła. Sylwia Kubik kontynuuje także opowieść o Żuławach i ciężkich czasach, w jakich żyli mieszkańcy tych terenów. 

Tajemnica z przeszłości – to wciąż piękne Żuławy

Akcja powieści Tajemnica z przeszłości płynie niespiesznie, a centrum wydarzeń jest gospoda Kamila. Sylwia Kubik podtrzymuje wyjątkowy klimat, który sprawia, że książkę czyta się lekko oraz z nieustającym zainteresowaniem. Nie brakuje tutaj wzruszających i dramatycznych momentów.

To, czym zachwyciłam się przy okazji Kroku do miłości, w kolejnej części schodzi na nieco dalszy plan. Żuławy nie są już głównym bohaterem, chociaż wciąż pięknie przedstawione przez Sylwię Kubik. Żałuję, że nie poznałam tu bliżej mieszkańców Krasnegostawu, ich natury i zwyczajów. Do akcji wkraczają za to dwie bohaterki, które uatrakcyjniają powieść: Anastazja – siostra Kamila, oraz Agnieszka, która szantażuje Ewę. 

Co dalej?

Największym atutem powieści Tajemnica z przeszłości są dla mnie historie sprzed kilkudziesięciu lat, które śledziłam z dużym zainteresowaniem i niejednokrotnie mnie wzruszyły. Powieść napisana jest w taki sposób, że bohaterowie stają się czytelnikom bliscy i z zaangażowaniem śledzi się ich losy. Opisane historie nie są łatwe, ale to ciepła i klimatyczna powieść. Jestem także nieustająco oczarowana Żuławami opisanymi przez Autorkę. 

Tajemnica z przeszłości kończy się niespodziewanie, kiedy część spraw pozostaje nierozwiązanych. To każe czekać z niecierpliwością na kolejną część serii żuławskiej.  


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 1.09.2021.


Sylwia Kubik: seria żuławska – kolejność:

  1. Krok do miłości
  2. Tajemnica z przeszłości

Może Cię zainteresować:

Sylwia Kubik: “Krok do miłości” … i do zaczytania!

Natasza Socha: “Dom marionetek”. Kto tak naprawdę jest ofiarą zemsty?

Remigiusz Mróz: “Wybaczam ci” – czyli “mroźna klasyka”

Książkowa lista przebojów notowanie #28

Dodaj komentarz