“Strażniczka spalonych książek” – Brianna Labuskes. O sile słowa pisanego
Brianna Labuskes: "Strażniczka spalonych książek"

“Strażniczka spalonych książek” – Brianna Labuskes. O sile słowa pisanego

W tej powieści to książki są głównym bohaterem, a słowo pisane ukazuje swoją wielką moc. Na tym tle mamy szansę poznać nietuzinkową historię trzech kobiet. Przeczytaj o Strażniczce spalonych książek Brianny Labuskes.

Trzy kobiety, jedna historia

Berlin, 1933 rok. Althea James po sukcesie swojej książki zostaje zaproszona do Niemiec na program wymiany kulturowej. Dziewczyna jest oczarowana magią miasta i panującymi nastrojami. Poznaje jednak kogoś, kto pokazuje jej prawdziwe oblicze zachodzących zmian.

Paryż 1936 rok. Hannah musiała uciekać z Niemiec. W kraju został jej brat, który za swoje poglądy znalazł się w niewoli. 

Nowy Jork, 1944 rok. Viv straciła na wojnie męża. Zaangażowała się w działalność na rzecz szerzenia czytelnictwa wśród żołnierzy. Wszystko wskazuje jednak na to, że ze względu na grę polityczną, program zostanie zablokowany.

Strażniczka spalonych książek

Strażniczka spalonych książek to wielowarstwowa powieść, która łączy miłość, stratę i odwagę, podkreślając przy tym wagę literatury i wolności słowa w ciężkich czasach. 

Brianna Labuskes przenosi czytelnika do mrocznych czasów przedwojennej Europy oraz pozwala głęboko zrozumieć doświadczenia postaci. Umiejętnie przy tym miesza elementy historyczne z fikcyjnymi. Książka jest wręcz gęsta od uczuć: od desperacji po nadzieję, a Autorka skutecznie zaraża nimi czytelnika. 

Strażniczka spalonych książek – słowo pisane jako osobny bohater

Strażniczka spalonych książek to powieść, w której książki odgrywają rolę symbolicznego i dosłownego bohatera. Stają się one centrum szerszych dyskusji o wartości kultury i historii w obliczu represji. Są symbolem nie tylko przeszłości, ale także przyszłości, wskazując na siłę słowa pisanego w utrwalaniu prawdy i przeciwdziałaniu zapomnieniu. 

W ten sposób książki stają się tu żywymi świadkami wydarzeń, podkreślając, że literatura ma moc przetrwania nawet w najtrudniejszych czasach.

Strażniczka spalonych książek – siła tkwi w przekazie

Strażniczka spalonych książek to powieść, w której akcja może nie pędzi na łeb na szyję, ale jej siła tkwi w przekazie. Jest nasycona ponadczasowymi, uniwersalnymi prawdami, które skutecznie odnoszą się do współczesności. Znajdziemy tu refleksje o sile słowa, znaczeniu wolności, a także o odwadze w obliczu przeciwności, które są aktualne zarówno w kontekście historycznym, jak i w dzisiejszych czasach.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 25.10.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

“Ostatnia księgarnia w Londynie” – Madeline Martin. Powieść historyczna o sile literatury

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki

Dodaj komentarz