Marek Stelar: “Skrucha”. Klimatyczny i dopracowany polski kryminał
Marek Stelar: "Skrucha"

Marek Stelar: “Skrucha”. Klimatyczny i dopracowany polski kryminał

Skrucha Marka Stelara to polski kryminał na najwyższym poziomie. Bohaterowie z krwi i kości, rodzinne tajemnice i małe senne miasteczko. Ten kryminał “sam się czyta”.

Od kryminalnego do dzielnicowego

Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że Dominik Przeworski – “kryminalny” ze Szczecina – został oddelegowany do Nowego Warpna. Od tej pory ma pracować jako dzielnicowy w małym miasteczku.

Niedługo później w jednym z przydomowych ogrodów zostają odkryte ludzkie szczątki. Co mają z tym wspólnego wydarzenia sprzed ponad 20 lat, kiedy utonęło 5 chłopców?

Skrucha – zawiłe śledztwo i zbiorowy bohater

Skrucha to kryminał, w którym przeszłość zdeterminowała wszystkie przyszłe wydarzenia. Marek Stelar dopracował to w każdym szczególe.

Prowadzone przez aspiranta Przeworskiego śledztwo to skrupulatne składanie w całość kolejnych elementów układanki. Będzie to gratka dla tych czytelników, którzy sami lubią w trakcie lektury dochodzić do rozwiązania intrygi. 

Ta zagadka jest zawiła i pełna sekretów. Odkrywane przez Dominika kolejne sekrety, (a często po prostu stawianie hipotez) oraz przedstawienie wydarzeń z różnych perspektyw czasowych ukażą lokalną społeczność jako osobnego zbiorowego bohatera. Bardzo specyficznego zresztą – mieszkańcy Warpna powszechnie plotkują i jednocześnie jak nikt skrywają swoje tajemnice.

Skrucha – zakończenie nie tylko zaskakujące

W kryminale Skrucha żaden z bohaterów oraz żadne wydarzenie nie pojawia przypadkowo. Marek Stelar w przemyślany sposób skonstruował Dominika Przeworskiego – przedstawia go zarówno jako śledczego, jak i poprzez jego prywatne perypetie. Dzięki temu jego obraz jest pełny i realny.

Akcja tej powieści nie przebiega w zawrotnym tempie, ale zdaje się, że nie jest to przypadkowe. Zawrotne tempo zakłóciłoby obraz Nowego Warpna – sennego miasteczka, w którym po wejściu do Unii Europejskiej niewiele się dzieje. Zakończenie to ustawienie wszystkich elementów na swoje miejsca. Jest nie tylko zaskakujące – jest przede wszystkim dramatyczne.

Skrucha – polski kryminał na najwyższym poziomie

Skrucha po przeczytaniu zostawia ślad na duszy. Nie tylko poprzez wstrząsające wydarzenia, ale chyba przede wszystkim dlatego, że trudno ocenić postępowanie bohaterów jako jednoznacznie złe lub jednoznacznie dobre. Marek Stelar także tego nie robi.

Przemyślany, klimatyczny i dopracowany – Skrucha to polski kryminał na  najwyższym poziomie.


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 9.02.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #49 – bestsellery w Polsce i USA

Maciej Kaźmierczak: “Nikt”. Przemoc rodzi przemoc

Anna Górna: “Kraina złotych kłamstw”. Udany debiut?

Dodaj komentarz