“Skowyt” – Maciej Kaźmierczak. Druga część serii z Robertem Foksem
Maciej Kaźmierczak: "Skowyt"

“Skowyt” – Maciej Kaźmierczak. Druga część serii z Robertem Foksem

Skowyt wrzuca nas w środek zimowej Warszawy, gdzie komisarz Foks pracuje nad sprawą brutalnych zbrodni. Maciej Kaźmierczak serwuje nam kryminał z prawdziwego zdarzenia, gdzie śnieg doskonale kamufluje wszystko, co mroczne.

Seria brutalnych zbrodni

Warszawa jest ogarnięta zamiecią śnieżną, a śnieg dobrze skrywa popełnione zbrodnie. 

Robert Foks zostaje wezwany do zamrożonego ciała mężczyzny, z którego ktoś usunął wnętrzności. A to tylko pierwsza z tak brutalnych śledztw, jakie przyjdzie mu prowadzić.

Śledztwem kieruje prokurator Eliza Kowalczyk, która dostrzega podobieństwa do wydarzeń, nad którymi sama pracuje od długiego czasu.

Skowyt – “śnieżny” kryminał Macieja Kaźmierczaka

Skowyt to – po kapitalnym kryminale Pomsta – druga część serii z Robertem Foksem. Maciej Kaźmierczak przenosi czytelników do Warszawy – sparaliżowanej śnieżycą, w której ciężko jakkolwiek się poruszać. I ta śnieżyca nie jest tylko tłem dla akcji – staje się niemal pełnoprawnym uczestnikiem wydarzeń. Determinuje je, wpływa na ich przebieg, buduje wyjątkowy, niemal namacalny klimat grozy.

Powieść Macieja Kaźmierczaka wyróżnia się dobrze utrzymanym tempem – akcja toczy się szybko, ale nie pośpiesznie, pozwalając czytelnikowi na chwilę oddechu i refleksję. Autor z dużą biegłością operuje brutalnością w opisach, co nadaje książce specyficzny, intensywny smak. Szczegółowe opisy zbrodni są odważne, ale przy tym stają się środkiem, który pozwala czytelnikowi na pełniejsze doświadczenie fabuły.

Skowyt Macieja Kaźmierczaja i wątek współczesnego niewolnictwa

Nie można również pominąć ważnego tematu, który jest podjęty w kryminale Skowytwspółczesnego niewolnictwa. Powieść, choć fikcyjna, zmusza do refleksji nad tym ciągle aktualnym problemem, co jest niewątpliwym atutem tej książki. 

Z kolei ostatnie rozdziały biją po zmysłach jak mroźny wiatr. Klimat, który do tej pory był tylko mrocznym tłem, staje się tu wręcz namacalny – można wręcz poczuć chłód, tajemnicę i zagrożenie. A zakończenie? Jak ostatni kawałek układanki – niespodziewane, ale idealnie pasujące do całości.

Skowyt – druga część serii z Robertem Foksem

Podsumowując, Skowyt to kryminał, który z pewnością zadowoli miłośników gatunku. Znajdziemy w nim wszystko, czego oczekujemy od dobrej powieści kryminalnej – szybką akcję, skomplikowaną intrygę, dobrze wykreowane postaci i niebanalne rozwiązanie.


Wydawca: Wydawnictwo MUZA – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 4.10.2023.


Recenzje thrillerów i kryminałów, które mogą Cię zainteresować:

“Pomsta” – Maciej Kaźmierczak. Pierwsza część nowej serii kryminałów

Diana Brzezińska: “Nie dopniesz swego”. Pierwsza część serii z Gabrielą Sawicką

“Żar” – Weronika Mathia. Recenzja debiutanckiego thrillera

“Milczenie” – Marek Stelar. Trzecia część serii kryminałów z aspirantem Przeworskim

Dodaj komentarz