“Skazany” – Freida McFadden. Recenzja thrillera
Freida McFadden: "Skazany"

“Skazany” – Freida McFadden. Recenzja thrillera

Freida McFadden to gwarancja trzymającego w napięciu thrillera. Skazany nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak poprzednie książki Autorki, ale… 🙂 Przeczytaj recenzję!

Skazany – nowy thriller Friedy McFadden

Po thrillery Freidy McFadden sięgam w ciemno. Autorka pokazała już kilka razy, że każda jej historia charakteryzuje się dwoma cechami: są nieodkładalne i nieprzewidywalne. Skazany to – zdawałoby się – nie do końca taka powieść.

Powrót do rodzinnego miasta, traumatyczne przeżycia i samotność – z tym mierzy się główna bohaterka thrillera. A chwilę później brak pewności co do wydarzeń z przeszłości. Nie ma co ukrywać: początkowo odniosłam wrażenie, że fabuła jest przewidywalna i sztampowa i – chociaż książkę czytało się świetnie – miałam wątpliwości co do jej wyjątkowości. Po jej odłożeniu okazało się, że każdy element – nawet ten “oklepany” – wskoczył na swoje właściwe miejsce.

Skazany – thriller nieoczywisty

Skazany to bardzo dobra kreacja bohaterów. Niektórzy wzbudzają w czytelniku niepokój, mnóstwo podejrzeń, innym będziemy współczuć, a jeszcze inni to spokój, stabilizacja i pewność intencji. Warto jednak śledzić każdy ich krok, każdy gest. 

Tym bardziej, że Autorka pisze językiem sugestywnym i łatwo dać zwieść się na manowce. Freida McFadden umiejętnie manipuluje odczuciami czytelnika, a ułatwia jej to prowadzenie akcji w dwóch liniach czasowych. Choć mogłoby się wydawać, że dzięki temu będziemy mieli szerszą perspektywę, to nic bardziej mylnego. Im dalej w las, tym więcej pytań zaczyna się pojawiać. 

Ale kto by zwracał na to uwagę! Fabuła wciąż wydawała się banalna 🙂

Frieda McFadden nie zawodzi

Naprawdę – niemal przez większość książki płynęłam przez kolejne strony, ale wydawało mi się, że Skazany to thriller, o którym szybko zapomnę. Jednak ostatnie kilkadziesiąt stron całkowicie zmieniło moje odczucia względem tej książki i momentalnie zmieniłam swoją ocenę. Freida McFadden przygotowała dla nas kapitalny plot twist, a ostatnie strony sprawiły, że moja szczęka opadła z głośnym hukiem.

I choć Skazany może nie będzie moim ulubionym thrillerem Freidy McFadden, to muszę przyznać, że Autorka trzyma wysoki poziom! Polecam!


Wydawca:  Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 05.06.2024.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Dziwna Sally Diamond” – Liz Nugent. Recenzja bestsellerowego thrillera

“Dwadzieścia” – Sam Holland. Recenzja genialnego thrillera

“Pomoc domowa” – Freida McFadden. Recenzja thrillera psychologicznego

“Zamknięte drzwi” – Freida McFadden. Pierwszorzędny thriller psychologiczny!

Dodaj komentarz