“Sieroty” – Igor Brejdygant. Polski kryminał w wyśmienitym stylu
Igor Brejdygant: "Sieroty"

“Sieroty” – Igor Brejdygant. Polski kryminał w wyśmienitym stylu

Kryminał jakich wiele? Igor Brejdygant pokazał, że pozornie zwyczajny pomysł na fabułę można przekuć w wielowątkowy, emocjonujący kryminał, od którego nie można się oderwać. Przeczytajcie o najnowszej książce Autora: Sieroty.

Trauma z dzieciństwa

Dziesięć lat temu brutalnie zamordowano rodziców Ani i Marcina Piotrowskich. To złamało ich dzieciństwo, które spędzili w domu dziecka prowadzonym przez siostry zakonne. Po latach rodzeństwo postanawia odkryć prawdę na temat przeszłych wydarzeń i znaleźć sprawcę morderstwa.

Sieroty – wielowątkowy polski kryminał

Sieroty to wielowątkowy i wieloaspektowy kryminał, który można rozpatrywać na różnych polach, przy czym część z nich to mistrzostwo, a część… odrobinę razi.

Po pierwsze: intryga. Może nie do końca prawdopodobna, ale dopracowana, przemyślana i trzymająca w napięciu. Igor Brejdygant skonstruował ją tak, że nie ma żadnych szans na oddech. Pojawia się skomplikowana zagadka, niebezpieczne sytuacje i coraz więcej tropów, które prowadzą bohaterów w różne miejsca Polski. Są także przychylni bohaterom policjanci, powiązania z władzami i rodzinna tajemnica. Ta wielowątkowość w intrydze jednak nie męczy, a Autor wszystko połączył zgrabnie w całość.

Po drugie: emocje i aspekt psychologiczny. Konstruując swoich bohaterów Igor Brejdygant doskonale pokazał skutki ogromnej traumy, która popycha młodych ludzi w nałogi, nie pozwala budować trwałych relacji i zaburza codzienne funkcjonowanie. Przy tym Autor zbudował mroczny, gęsty klimat, który od pierwszych stron pochłania czytelnika.

Sieroty – polski kryminał w wyśmienitym stylu

Igor Brejdygant jednak bezkonkurencyjnie przełamuje ten mrok genialnym stylem, w jakim napisane są Sieroty. Dla mnie to chyba największa zaleta tej powieści. Wplecione w akcję refleksje, poczucie humoru i sarkazm, naturalność w dialogach bohaterów – zachwycałam się nimi na każdej stronie!

Co mi nie pasowało, to obraz domów dziecka. Trudno mi uwierzyć w to, że obecnie dzieci są zamykane w izolatkach, odmawia się im jedzenia, a do warunków choć trochę domowych tym miejscom daleko. Druga rzecz, to konstrukcja Marcina, który przez całą powieść wydawał mi się znacznie starszy niż jego 18 lat.

Sieroty – dobry polski kryminał

Ostatecznie nie zaburza to moich wrażeń z lektury kryminału Sieroty. To świetna historia, która niejednokrotnie zaskakuje, pochłania czytelnika i zachwyca oryginalnym stylem Autora. Polecam z czystym sumieniem!


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 26.10.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #69

“Gra” – Sara Antczak. Zaskakujący thriller psychologiczny

“Konwersja” – Piotr Rogoża. Przerażająco prawdopodobna historia

“Krzywda” – Marek Stelar. Druga część serii z aspirantem Przyworskim

Dodaj komentarz