Santa Montefiore: “Tajemnica morskiej latarni”. Refleksyjna i wielowymiarowa
Santa Montefiore: "Tajemnica morskiej latarni"

Santa Montefiore: “Tajemnica morskiej latarni”. Refleksyjna i wielowymiarowa

Wielowymiarowa, refleksyjna, piękna. Tajemnica morskiej latarni Santy Montefiore to znacznie więcej niż historia miłosna. 

Ucieczka z Londynu

Ellen ucieka od despotycznej matki i narzeczonego. Swoje miejsce znajduje w Irlandii, pośród rodziny, o której matka nigdy jej nie mówiła. Tam poznaje Conora, którego żona kilka lat temu zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Bohaterów szybko połączyło uczucie, ale duch Caitlin robi wszystko, by zniszczyć ten związek.

Tajemnica morskiej latarni – wątek metafizyczny

Chociaż fabuła powieści Tajemnica morskiej latarni opiera się na wątku miłości i tajemnicy rodzinnej, to czytelnik ma szansę wyciągnąć z niej znacznie więcej.

Santa Montefiore zaskakuje już od pierwszych stron i od razu wprowadza w niesamowity, specyficzny klimat tej historii. Tajemnicza śmierć Caitlin, rozpacz jej męża i dzieci, morska latarnia, w której zginęła kobieta… i mała dziewczynka, która przebiega obok ducha zmarłej. Wątek metafizyczny w tej powieści nie jest dopełnieniem, ale odgrywa niemałą rolę, a duch Caitlin jest bardzo istotny dla przebiegu akcji. W czytelniku jej losy mogą wzbudzić refleksje na temat żałoby, miłości, zazdrości. 

Wolność w Irlandii

Tajemnica morskiej latarni to także piękna Irlandia, która stoi w opozycji do życia w Londynie. Ellen uciekła z wielkiego miasta, w którym jej życie było płytkie. W Irlandii od razu poczuła się jak w domu.  W małym mieście z jednej strony niczego się przed ludźmi nie ukryje, ale znajduje się w nich oparcie. Ellen żyła w bliskości z naturą, która jest dzika, ale także daje poczucie wolności, niezależności i wytchnienia. Zwierzęta są tu tak samo ważnymi członkami rodziny, jak ludzie. Mało tego – widzą i czują więcej niż ludzie. 

Santa Montefiore daje także impuls do refleksji na temat wiary katolickiej – roli księży w podejmowaniu decyzji przez wiernych oraz sytuacji, w których może ona doprowadzić do tragedii.

Tajemnica morskiej latarni – w pięknym stylu

Tajemnica morskiej latarni jest napisana w pięknym stylu, a jednocześnie przystępnym dla odbiorcy. Santa Monteriore sprawia, że można odczuwać bliskość z bohaterami, identyfikować się z nimi oraz poczuć klimat Irlandii. Jednocześnie wątek metafizyczny oraz tajemnice rodzinne tworzą niezrównany klimat. Wszystko to tworzy całość, dzięki czemu Tajemnica morskiej latarni staje się książką, o której szybko nie zapomnę.


Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 13.10.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #38 – bestsellery w Polsce i USA

Santa Montefiore: “Sonata o niezapominajce”. Więcej niż historia miłosna

Georgia Kaufmann: “Krawcowa z Paryża”. Fascynująca od pierwszych stron

Charlotte Wood: “Każda z nich”. Wiek to nie tylko liczba

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz