Sarah Pearse: “Sanatorium”. Witaj w Le Sommet – hotelu ze wstrząsającą historią
Sarah Pearse: "Sanatorium"

Sarah Pearse: “Sanatorium”. Witaj w Le Sommet – hotelu ze wstrząsającą historią

Najmroźniejszy thriller tej zimy? Sanatorium Sarah Pearse z pewnością pretenduje do tego miana. Klimatyczny, z zawiłą intrygą i wstrząsającą historią miejsca akcji – tę książkę warto mieć na uwadze. 

Pechowy wyjazd

Elin Warner chce rozliczyć się z przeszłością, by ponownie stanąć na nogi. Na zaproszenie brata przyjeżdża ze swoim partnerem Willem do hotelu położonego w Alpach Szwajcarskich. Chce wykorzystać ten czas na rozmowę z Isaakiem na temat wypadku, którego byli świadkami w dzieciństwie. 

Plany ulegają zmianie, gdy znika narzeczona Isaaca, a hotel zostaje odcięty od świata przez lawinę.

Sanatorium – klimatyczny i pełen napięcia thriller

Sanatorium to thriller klimatyczny i pełen napięcia, które jest wyczuwalne już od pierwszych stron książki. Opisana intryga ma kilka wymiarów: to przeszłość bohaterki, zaginięcia, morderstwa, tajemnicza przeszłość hotelu Le Sommet. Chociaż akcja wydaje się być prowadzona nieśpiesznie, to nie brak tu zaskakujących wydarzeń. Napięcie narasta z każdym rozdziałem, sprawa się komplikuje, a każdy z bohaterów może stać się podejrzanym.

Tak właśnie Sarah Pearse ich wykreowała: ich zachowanie nie jest jednoznaczne i wydaje się, że mogą coś ukrywać. Sama postać Erin nie jest oczywista: z jednej strony uparcie dąży do poznania prawdy, z drugiej nie radzi sobie z demonami przeszłości i popełnia wiele błędów.

Czytelnik razem z nią będzie uczestniczył w śledztwie. Wątpliwości, błędy, poczucie zagrożenia i osaczenia – odbiorca również bierze w tym udział. Takie poczucie daje narracja 3-osobowa i opis wydarzeń tylko z jednej perspektywy czasowej.  

Sanatorium – hotel jako odrębny bohater

Hotel Le Sommet zdaje się być osobnym bohaterem Sanatorium. Powstał w miejscu dawnego ośrodka leczenia chorych na gruźlicę. Jego właściciele zadbali o to, by nie zapomnieć o historii – wnętrza przywodzą na myśl szpital: są białe, sterylne i minimalistyczne. Ale to nie wszystko: Erin nie czuje się tu pewnie. Ma poczucie, że jest obserwowana i od samego początku odnosi wrażenie, że w Le Sommet wydarzyło się coś złego. Niestety odniosłam wrażenie, że wątek historii tego miejsca nie został do końca wykorzystany, a ma tu duży potencjał.

Sanatorium – debiut Sarah Pearse

Tajemnicze eksponaty, poczucie osaczenia i obecność duchów przeszłości, tragiczna historia miejsca i odcięcie od świata – to wszystko buduje wyjątkowy i niezwykły klimat thrillera Sanatorium. Dla fanów powieści Rozgrywka czy Morderca jest wśród nas będzie to idealny wybór.

Sanatorium to debiut Sarah Pearse i zapowiedziano kolejne części. Czekam na nie z niecierpliwością.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 3.02.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #50 – bestsellery w Polsce i USA

Riley Sager: “Wróć przed zmrokiem”. Typowa historia o nawiedzonym domu?

Lisa Scottline: “Ktoś wie”. Dwadzieścia lat pokuty

Dodaj komentarz