“Samotne serca” – Lisa Gray. Czwarta część serii kryminalnej z Jessicą Shaw
Lisa Gray: "Samotne serca"

“Samotne serca” – Lisa Gray. Czwarta część serii kryminalnej z Jessicą Shaw

Samotne serca Lisy Gray to czwarta część serii kryminałów z Jessicą Shaw. Choć okładka i tytuł mogą wskazywać na to, że wątek romantyczny będzie tu na pierwszym planie – to nic bardziej mylnego.

Klub Samotnych Serc

Klub Samotnych Serc zrzesza kobiety korespondujące z więźniami. Jedną z nich była Veronica, która związała się z seryjnym zabójcą skazanym na śmierć. Po kobiecie 15 lat temu zaginął ślad, a teraz jej przyjaciółka z młodości pragnie ją odnaleźć i prosi o pomoc detektyw Jessicę Shaw. 

W tym samym czasie zostaje zamordowana Jordana – znana pisarka i wdowa po tym samym zabójcy.

Samotne serca – z pozoru łatwe śledztwo

Choć tytuł Samotne serca i okładka książki mogą wskazywać na silny wątek romantyczny – to nic bardziej mylnego. A może raczej – tak rzeczywiście jest, choć w nietuzinkowym kontekście.

Jessica Shaw tym razem podejmuje się z pozoru prostego śledztwa, a w tym czasie policja prowadzi drugą sprawę – zabójstwa Jordany. Bardzo podoba mi się ich praca – sprawa jest skrupulatnie i konsekwentnie prowadzona, bohaterowie działają metodycznie i nie dają ponieść się emocjom. Tu po prostu wszystko do siebie pasuje, a od lektury trudno oderwać się do samego końca. Autorka ani przez chwilę nie naprowadza czytelnika na rozwiązanie obu zagadek, jedynie podrzuca tropy, pozwalając podążać za bohaterami.

Samotne serca – nietypowe związki

Lisa Gray dobrze przemyślała fabułę książki Samotne serca, konstrukcję bohaterów, atmosferę miejsc, w których rozgrywa się akcja, a historii nadała lekkiego, ale klimatycznego stylu. Ponadto akcja jest dynamiczna, nie ma żadnych zwalniających akcję wtrąceń, a Autorka nie obciąża jej zbytnio prywatnymi życiem głównych bohaterów.

To, co czyni tę historię wyjątkową, to główny motyw – związki (z reguły) młodych kobiet z osadzonymi za ciężkie przestępstwa. Choć temat jest nietuzinkowy i intrygujący, to Lisa Gray przedstawia go bardzo obiektywnie, ale jednocześnie wzbudza nim emocje i powoduje wiele refleksji.

Samotne serca – czwarta część serii z Jessicą Shaw

Po lekturze thrillera Samotne serca mam wrażenie, że seria z Jessicą Shaw jest z każdą kolejną częścią lepsza. Wciągające śledztwo, szybka akcja i bohaterowie budzący sympatię sprawiają, że czekam na kolejny tom z niecierpliwością i szczerze polecam całą serię.


Wydawca: Wydawnictwo Słowne – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller kryminalny

Premiera: 14.09.2022.


Lisa Gray – kolejność serii z Jessicą Shaw:

  1. We mgle
  2. Ukryte
  3. Bez powrotu

Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

“Sieroty” – Igor Brejdygant. Polski kryminał w wyśmienitym stylu

“Pielęgniarka” – J. A. Corrigan. Thriller psychologiczny z wątkiem medycznym w tle

Dodaj komentarz