Anna Kusiak: “Rzeka”. Początek nowej serii kryminalnej
Anna Kusiak: "Rzeka"

Anna Kusiak: “Rzeka”. Początek nowej serii kryminalnej

Rzeka to początek serii kryminalnej Żywioły Podkarpacia, której bohaterką jest detektyw Dobrosława Machniewicz. Jej codzienność to zdrady i rozwody klientek jej biura. Wszystko się zmieni, gdy śledztwo powierzy jej znany rzeszowski biznesmen.

Tylko jeden trop

Do detektyw Dobrosławy Machniewicz zgłasza się znany rzeszowski biznesmen Paweł Grzędowicz. Zaginęła jego żona Alina. Jedynym tropem jest torebka znaleziona na brzegu rzeki. 

Rzeka – tylko pozornie proste śledztwo

Śledztwo, które powierzył Grzędowicz Dobrosławie – bohaterce kryminału Rzeka – z pozoru niczym się nie wyróżnia. Po wstępnym rekonesansie kobieta uwzględnia trzy możliwości, jednak już po chwili sprawa rodzi coraz więcej pytań.

Nie jest to brutalny kryminał, a jego zaletą jest logiczna, wiarygodna i ciekawa fabuła. Akcja przez cały czas jest równa, a Autorka nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Pojawiają się zwroty akcji, ale Anna Kusiak nie zarzuca nimi swojego odbiorcy. Wątpliwości rodzą kolejne pytania i tylko wnikliwy umysł, umiejętność zadawania właściwych pytań (sobie i innym) oraz znajomość topografii Rzeszowa pozwala Sławie dotrzeć do rozwiązania zagadki. 

Choć fabuła tego kryminału skupia się na śledztwie w sprawie zaginięcia, pojawią się także wątek dotyczący samej Dobrosławy. Autorka jednak pozostawia czytelnika w niepewności i tylko zasugeruje, że bohaterka skrywa tajemnicę i ciąży nad nią trauma.

Rzeka – Anna Kusiak zaprasza do Rzeszowa

Podczas lektury kryminału Rzeka czytelnik odbędzie swoistą wycieczkę po Rzeszowie, w którym rozgrywa się większość akcji. Autorka umożliwi poznanie bliżej tego miasta z perspektywy mieszkańca. Z jednej strony było to dobre posunięcie: odbiorca zaznajomi się z popularnymi miejscami, ich zwyczajowymi nazwami oraz opiniami. Pokazała też niebezpieczeństwo, jakie stwarza przepływający przez miasto Wisłok. 

Z drugiej jednak strony trudno mi było podążać ulicami Rzeszowa za bohaterką, nie znając jego topografii. Trasy, jakimi przechodzili bohaterowie, mają dosyć duże znaczenie dla prowadzonego śledztwa.

Rzeka – pierwsza część serii Żywioły Podkarpacia

Rzeka to bardzo dobry początek nowej serii kryminałów. Anna Kusiak umiejętnie skonstruowała główną bohaterkę, pozostawiając czytelnika w niepewności. Pokazała, że pozornie prosta sprawa skrywa więcej, jeżeli zada się właściwe pytania. Przy tym obrazowo opisała pierwszy z żywiołów, jaki wzięła na tapet.

Czekam na kolejne części tej serii.


Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

Kategoria: kryminał

Premiera: 26.01.2022.

Książkę Rzeka przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #48 – najlepsze książki w Polsce i USA

Harlan Coben: “Mów mi Win”. Warto go poznać?

Anna Górna: “Kraina złotych kłamstw”. Udany debiut?

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Wolne Litery

    Mi bardzo się podobała ta książka. Od samego początku wciąga, akcja jest szybka i cały czas nas mocno zaskakuje! 🙂

Dodaj komentarz