Dominika van Eijkelenborg: Rzeczy, które robimy w ciemności. To nie ciemności się obawiamy

Dominika van Eijkelenborg: Rzeczy, które robimy w ciemności. To nie ciemności się obawiamy

Porwanie nastolatka, strach matki, przeszłość jej partnera – wydaje się, że to przepis na wciągający thriller. Dominika van Eijkelenborg uzupełniła go o cały wachlarz emocji tworząc w ten sposób niespotykaną całość. Rzeczy, które robimy w ciemności to wyjątkowy thriller.

Porwanie nastolatka

Joanna odnosi sukcesy jako fotografka. W Holandii ma się właśnie odbyć jej kolejna wystawa. Plany nagle ulegają zmianie, gdy w lokalnej gazecie dostrzega zdjęcie Tomasza.

Tomasz jest budowlańcem związanym z Lią – właścicielką poczytnej gazety. Pewnego dnia jej syn nie wraca na noc – został porwany.

Rzeczy, które robimy w ciemności – wyjątkowy polski thriller

Rzeczy, które robimy w ciemności to osobliwy thriller, w którym emocje mają takie samo znaczenie jak opisana intryga.

Początkowo sceptycznie podchodziłam do tej książki. Intryga była przeplatana wątkami obyczajowymi i retrospekcjami. Odnosiłam wrażenie, że są one obok wydarzeń zamiast je uzupełniać. Akcja zresztą nie posuwała się w zawrotnym tempie. 

Z czasem Autorka coraz bardziej przekonywała mnie do tej historii. Okazało się, że warstwy emocjonalna i obyczajowa tej powieści mają nierozerwalny związek z intrygą i de facto wszystkie one na równi kształtują fabułę. W ten sposób angażują czytelnika na różnych polach. Trzeba więc mieć na uwadze, że w tej powieści nikt i nic nie pojawia się bez przyczyny.

Rzeczy, które robimy w ciemności – thriller w dobrym stylu

Książka Rzeczy, które robimy w ciemności jest dość obszerna, a wątków i bohaterów jest wielu. Jednak lektura nie dłuży się i czyta się ją chcąc poznać odpowiedzi na wiele pytań. Kim jest Tomasz? Gdzie podziewa się Jasper? Jaki związek z tą sprawą ma przeszłość Joanny? Uczucie ciekawości towarzyszyło mi do samego końca. 

Dominika van Eijkelenborg pisze w niecodziennym i przemyślanym stylu. Z jednej strony jest on przystępny, ale z drugiej bardzo emocjonalny. Jedyne, co mi przeszkadzało to nieczęsty podział na akapity.

Rzeczy, które robimy w ciemności – polski thriller pełen emocji

Rzeczy, które robimy w ciemności to – poczynając od okładki i tytułu – wyjątkowa książka. Nie odkłada się jej po prostu na półkę. Strach o własne dziecko, uczucie bezsilności, (również wobec systemu), próby uporządkowania dawnych doświadczeń – to emocje, jakie odczuwają bohaterowie. Ale przenoszą się także na czytelnika, który jest nie tylko obserwatorem ciekawym odpowiedzi na pytania. Zostaje bez reszty zaangażowany w tę historię, niemal będąc jej uczestnikiem. 


Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

Kategoria: thriller

Premiera: 9.02.2022.

Książkę Rzeczy, które robimy w ciemności przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #50 – bestsellery w Polsce i USA

Sarah Pearse: “Sanatorium”. Witaj w Le Sommet – hotelu ze wstrząsającą historią

Anna Kusiak: “Rzeka”. Początek nowej serii kryminalnej

Dodaj komentarz