“Rykoszet” – Marek Stelar. Pierwsza część serii z Krugłym i Michalczykiem
Marek Stelar: "Rykoszet"

“Rykoszet” – Marek Stelar. Pierwsza część serii z Krugłym i Michalczykiem

Rykoszet to pierwsza część serii kryminałów Marka Stelara z Krugłym i Michalczykiem. Niedawno nakładem Wydawnictwa Filia wyszło wznowienie tej powieści.

Dwie przestrzenie czasowe

1969 rok. Wskutek zasądzonej kary śmierci rozstrzelano Stanisława Rudzkiego. Życie Tadzika Rudzkiego całkowicie się zmienia.

2010 rok. W Szczecinie Robert Krugły – oficer KMWP – wraz z prokuratorem Mateuszem Michalczykiem mają do wyjaśnienia sprawę dwóch niemal identycznych zabójstw.

Rykoszet – dobry polski kryminał

Rykoszet to powieść, która będzie odpowiedzią dla tych czytelników, którzy szukają rasowego polskiego kryminału. Marek Stelar zawarł w tej książce wszystko, co spodoba się wielbicielom tego gatunku.

To niebanalna historia, która obejmuje dwie odległe przestrzenie czasowe – lata komuny i czasy współczesne. Śledztwo przedstawione jest zręcznie: policja i prokuratura szuka tropów, popełnia błędy i działa pod presją przełożonych i mediów. 

Autor zachował odpowiednie proporcje: tak poprowadził narrację, że czytelnik z zaciekawieniem będzie śledził oba wątki – wątek losów Tadzika i śledztwo. Jest poruszająco, niejednokrotnie brutalnie, a każdy szczegół zyskał swoje miejsce w całości historii. 

Rykoszet – kapitalnie skonstruowani bohaterowie

Niewątpliwą zaletą polskiego kryminału Rykoszet są jej bohaterowie. Autor dobrze i szczegółowo ich wykreował. Prokurator Michalczyk jest bezpośredni, nie ukrywa swoich celów, jest wyjątkowo inteligentny i potrafi być przebiegły. O Krugłym Autor na samym początku napisał, że nie jest to policjant, którego dręczy przeszłość, czy ma ze sobą jakieś problemy – jest całkowicie zwyczajny. Dzięki temu od początku wiedziałam, że mogę podążać tylko za prowadzonym przez niego śledztwem.

Losy Tadzika bez reszty mnie wciągnęły. Ukazanie wydarzeń po rozstrzelaniu ojca oraz zmian, jakie zachodzą w psychice to majstersztyk. Wszystko jest przemyślane, logiczne i do tego zatrważające.

Rykoszet – debiut Marka Stelara

Rykoszet czyta się sprawnie, kryminał jest bardzo przyjemny w odbiorze. Nie nudzi, nie jest przegadany, chociaż momentami długie akapity spowalniały lekturę. Czytelnik zapewne będzie podejrzewał, jakie jest rozwiązanie – to jednak nie ujmuje tej książce. 

Panie Marku, chapeaux bas! Aż trudno uwierzyć, że Rykoszet to debiut!


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 20.07.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #67

Marek Stelar: “Skrucha”. Klimatyczny i dopracowany polski kryminał

Maciej Kaźmierczak: “Nikt”. Przemoc rodzi przemoc

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Grazyna st.

    Fajna powieść dla zwolenników kryminałów.

Dodaj komentarz