“Reina Roja. Czerwona królowa” – Juan Gómez-Jurado. Recenzja hiszpańskiego thrillera

“Reina Roja. Czerwona królowa” – Juan Gómez-Jurado. Recenzja hiszpańskiego thrillera

IQ na poziomie 240, umysł szybszy od komputera. Skomplikowana intryga i tajny międzynarodowy projekt. Oraz inspektor, który wszystko stracił. Reina Roja. Czerwona królowa Juana Gómeza-Jurada to thriller, który jest świetnym początkiem serii.

Nie do pary

Inspektor Jon Gutiérrez nie ma już nic do stracenia. Odkąd popełnił błąd, nie ma czego szukać w policji. Dlatego też przyjmuje propozycję tajemniczego Mentora. A ta wydaje się prosta – ma przekonać Antonię, żeby weszła do samochodu, a później podjęła się sprawy morderstwa syna prezeski banku.

Reina Roja. Czerwona królowa, czyli pierwsza część serii bestsellerowych hiszpańskich thrillerów

Reina Roja. Czerwona królowa to pierwsza część serii bestsellerowych hiszpańskich thrillerów. Najinteligentniejsza kobieta na świecie o IQ sięgającym 240 oraz Jon – inspektor, który stracił wszystko (a może też niewiele miał). I sprawa, którą muszą rozwiązać bez odznak, wsparcia i czyjejkolwiek wiedzy – czyli tajny projekt “Czerwona królowa”.  

Od pierwszej chwili zwraca uwagę objętość – ponad 500 stron – jednak okazała się ona całkowicie uzasadniona. Juan Gómez-Jurado stworzył thriller, w którym wszystko musiało się dobrze zgrać: powiązane ze sobą intrygi, kreacja bohaterów, różne perspektywy, szybka akcja. Gdyby zamknąć to w 300 stronach – czegoś musiałoby zabraknąć.

Reina Roja. Czerwona królowa wyjątkowa bohaterka

Reina Roja. Czerwona królowa to dobrze skonstruowana intryga. I naprawdę sporo się dzieje: pościgi, policyjne naloty, porwania. Dzięki nim czytelnik absolutnie nie może się nudzić.

Jednak to, co MUSI zwrócić uwagę, to główna bohaterka: Antonia Scott. Jej umysł jest lepszy od komputerów. Wystarczy, że coś przeczyta, żeby to zapamiętała i zrozumiała. Jednak to też jej przekleństwo, a to, jak do tego doszła, ma wiele wspólnego ze szczególnym okrucieństwem. To bohaterka pełna niespodzianek, która była elementem powodującym, że thriller Reina Roja. Czerwona królowa jest tak wyjątkowy.

Uwagę zwraca też styl Autora, choć tu mam pewne zastrzeżenie. Czasami kierował się zasadą “wiem, ale nie powiem”, przez co nie zawsze wszystko było czytelne, a czasami musiałam cofać się o kilka stron. Rekompensowało to wyjątkowe poczucie humoru, które nadawało książce lekkości.

Reina Roja. Czerwona królowa – obiecujący początek serii thrillerów

Reina Roja. Czerwona królowa to thriller, który jest bardzo dobrym początkiem serii. Liczę, że kolejne części pozwolą jeszcze lepiej poznać możliwości głównej bohaterki – a tego właśnie można spodziewać się po zakończeniu. 


Wydawca: Wydawnictwo SQN – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 26.04.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #72

Najlepsze kryminały i thrillery pierwszego kwartału 2023. Kupisz je taniej na Wielkanocnym Kiermaszu Ebookpoint.pl!

“Koniec jest początkiem” – Chris Whitaker. Recenzja thrillera

“Miejsca cieniste” – Jacek Kalinowski. Udany debiut?

Dodaj komentarz