Cilla i Rolf Börjlind: “Przypływ”. Gotowy scenariusz na film
Cilla i Rolf Börjlind: "Przypływ"

Cilla i Rolf Börjlind: “Przypływ”. Gotowy scenariusz na film

Przypływ to historia z mnogością wątków i postaci. Autorami tego szwedzkiego kryminału są Cilla i Rolf Börjlind – scenarzyści filmowi i serialowi, co wydaje się mieć wpływ na konstrukcję powieści. Wpływ zarówno pozytywny jak i negatywny.

Brutalne zabójstwo sprzed lat

W 1987 doszło do brutalnego morderstwa ciężarnej kobiety. Sprawa przez lata nie została rozwiązana – nie poznano nawet tożsamości kobiety. Po latach, w ramach wakacyjnego zadania, wraca do niej Olivia – studentka Wyższej Szkoły Policyjnej i córka policjanta prowadzącego przed laty to śledztwo. 

W tym samym czasie w Sztokholmie dochodzi do serii pobić, których ofiarami są bezdomni.

Przypływ – różnorodne wątki i postaci

Przypływ to dość oryginalny szwedzki kryminał, który z każdą stroną zyskuje na wartości. Prowadzone śledztwo rozwija się powoli, a w historii jest wiele wątków. Czytelnik spotka się z brutalnymi pobiciami bezdomnych, współpracą szwedzkiej firmy z krajami rządzonymi przez dyktatorów, niewyjaśnionym morderstwem czy lokalnym światem przestępczym. Także bohaterów jest wielu. Z pozoru nic nie łączy żadnej z opisanych spraw, jednak wszystkie wątki splatają się systematycznie i prowadzą czytelnika do nieoczekiwanego finału. Po drodze Autorzy nie oszczędzali części swoich bohaterów, stawiali ich w niebezpiecznych sytuacjach oraz przed koniecznością rozliczenia się z przeszłością.

Czytelnik nie musi posiadać nadludzkich zdolności, żeby zapamiętać wszystkie sprawy i postaci, jednak podczas lektury czułam się “przerzucana” z jednej sprawy w drugą. Przez to trudno było “zaprzyjaźnić się” z którymś z bohaterów. 

Przypływ – nietypowy szwedzki kryminał

Przypływ to nie jest typowy szwedzki kryminał – ciężki, klimatyczny, powolny. Cilla i Rolf Börjlind to para filmowych i serialowych scenarzystów. Mając tego świadomość – od razu inaczej odbiera się tę książkę. “Przerzucanie”, o którym napisałam, było podobne do przechodzenia z jednej filmowej lub serialowej sceny w kolejną. W przypadku Przypływu brakowało mi typowego dla powieści uporządkowania (np. krótszych rozdziałów, zatytułowania ich imieniem bohatera lub miejscem, w którym rozgrywa się akcja).

Przypływ – początek cyklu szwedzkich kryminałów

Przypływ to kawał dobrego szwedzkiego kryminału – choć dla mnie dość nietypowego. Czytałam go jednak z niesłabnącym zainteresowaniem. Rozwój fabuły był logiczny, wątki powiązane realistycznie, a bohaterowie charakterystyczni i nieprzerysowani. Jestem ciekawa ich dalszych losów w kolejnej części tej serii.


Wydawca: Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 20.10.2021.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #52 – najlepsze książki w Polsce i USA

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny

Dodaj komentarz