Alexandra Andrews: “Pozorantka”. Kim jest Maud Dixon?
Alexandra Andrews: "Pozorantka"

Alexandra Andrews: “Pozorantka”. Kim jest Maud Dixon?

Ile jesteście w stanie poświęcić, by spełnić swoje marzenia? Bohaterka thrillera Pozorantka od lat czeka na swoją szansę. Czy dobrze ją wykorzysta, kiedy w końcu do niej przyjdzie? Czy podążanie drogami na skróty się opłaci? Zanim sięgniecie po tę powieść – nie czytajcie jej opisu! To może zepsuć zabawę.

Kim jest Maud Dixon?

Maud Dixon to pseudonim autorki (autora?) bestsellerowej powieści. Florence od zawsze marzy, by zostać uznaną powieściopisarką. Póki co jednak, pracuje w wydawnictwie i czeka na swoją szansę. Wydaje się, że ta przychodzi, kiedy zostaje zatrudniona jako asystentka Maud Dixon.

Pozorantka – thriller, który jest dobrą zabawą

Pozorantka to debiut Alexandry Andrews. Warto powiedzieć, że przed lekturą nie warto czytać opisu tej książki – zdradza zbyt wiele, a lektura to dobra zabawa. Polega ona na odkrywaniu postaci Florence i Maud Dixon oraz wydobywaniu na jaw szczegółów intrygi.

Powieść można podzielić na dwie części. W pierwszej czytelnik pozna główną bohaterkę – jej stosunki z matką, pracę, życiowe cele. Ta część ma wiele z cech dramatu obyczajowego i niekoniecznie może pochłonąć odbiorcę, który nastawi się na pełen zwrotów akcji thriller. Jest jednak istotna, by stworzyć coś w rodzaju “podłoża” dla całej intrygi, która nabiera tempa (choć zmiennego) w drugiej części.

Świetnie się bawiłam próbując odgadnąć kolejne etapy w odkrywaniu rozwiązania zagadki. Ciężko było określić, w jakim kierunku potoczą się wydarzenia i co w rzeczywistości rozpoczęło ich ciąg. Finał, po złożeniu elementów układanki, był już w zasadzie do przewidzenia.

Pozorantka – intrygujące miejsce i bohaterowie

Pozorantka to świetnie wykreowane i intrygujące postaci. Zarówno Maud Dixon, Florence jak i bohaterowie drugoplanowi są dopracowani w sposób wyjątkowo przemyślany. Moją fascynację budzi przede wszystkim Florence. Z jednej strony uparcie dąży do realizacji swoich celów, nie ma skrupułów wobec otaczających ją ludzi. Z drugiej nie jest pewna siebie, próbuje stworzyć na nowo swoją tożsamość, żyjąc w przekonaniu, że wszystko się jej należy. 

Na plus zaliczam także wybór miejsc akcji – przede wszystkim Monako. Gorące, obce, gdzie wszystko można zacząć na nowo. 

Pozorantka – czy podzieli czytelników?

Myślę, że Pozorantka może podzielić czytelników. Sama mam świadomość słabszych stron tej powieści, jednak lektura była świetną zabawą. Lekki styl Alexandry Andrews pozwolił jej wykreować oryginalny klimat, ale nie zabrakło także poczucia humoru

Warto się pochylić nad tą powieścią, żeby przekonać się, czy szukanie dróg na skróty może skończyć się powodzeniem.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz recenzencki

Kategoria: thriller:

Premiera: 23.02.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #51 – najlepsze książki w Polsce i USA

Holly Seddon: “Czarna lista”. Wielowymiarowy thriller psychologiczny

Sarah Pearse: “Sanatorium”. Witaj w Le Sommet – hotelu ze wstrząsającą historią

Dodaj komentarz