Kamila Mitek: “Pomóż mi kochać”. Nie tylko o miłości

Kamila Mitek: “Pomóż mi kochać”. Nie tylko o miłości

Dyskryminacja w pracy, trudny zawód, problemy dorastającej młodzieży. Pomóż mi kochać to książka nie tylko o miłości.

“Za karę” na obóz

Dorota jest zawodową strażaczką. Ze względu na płeć czuje się dyskryminowana przez swojego dowódcę Ryśka. Gdy sprawa dociera do ich komendanta, ten postanawia oddelegować ich na obóz dla trudnej młodzieży w charakterze opiekunów.

Pomóż mi kochać – nie tylko o miłości

Pomóż mi kochać nie jest słodką historią, a wątek romantyczny – choć tytuł może na to wskazywać – jest tutaj jedynie tłem lub też pretekstem do poprowadzenia fabuły. 

Kamila Mitek w swojej powieści skupiła się na innej tematyce i nie są to kwestie błahe. Na pierwszy plan wysuwa się mobbing i dyskryminacja ze względu na płeć, a także reakcje otoczenia na nie. Autorka świetnie pokazała problemy nastolatków w okresie buntu. Mając “do dyspozycji” sporą grupę bohaterów ukazała je z różnych perspektyw. Odzwierciedla wpływ środowiska, w jakim młodzież się wychowuje, na poczucie własnej wartości i relacje z innymi.

A wątek romantyczny? Nie jest cukierkowy, ale wyważony i subtelny, dzięki czemu książka nie tylko zachęca do refleksji, ale jest przyjemną rozrywką.

Pomóż mi kochać – kartki przewracają się same

Kamila Mitek ma świetny styl pisania. Podczas lektury powieści Pomóż mi kochać kartki przewracały się same. 

Na uwagę zasługują miejsca, w jakich Autorka osadziła akcję – oryginalne i wcale nie takie proste w realizacji. Praca w straży pożarnej została przedstawiona z dużą dokładnością, ale ciekawie. Obóz z dala od cywilizacji przywołuje na myśl lato i potrzebę bliskości z naturą. Zdystansowanie się do mediów czy tzw. “rozpraszaczy” pozwoliło bohaterom lepiej przyjrzeć się sobie.

Kamila Mitek ciekawie wykreowała swoich bohaterów. Mają swoje indywidualne cechy charakteru (nie zawsze uznawane za dobre) akceptowane przez otoczenie, a przy tym są wyjątkowo naturalni. Szczególnie mam tu na uwadze Dorotę – kobietę wybuchową, kierującą się emocjami, która często szybciej zrobi niż pomyśli. 

Pomóż mi kochać – sama przyjemność z czytania

Pomóż mi kochać to książka, którą czyta się z dużą przyjemnością. Często bawi, ale też zachęca do refleksji. Daje nadzieję i wiarę w ludzi oraz pokazuje, jak ważne jest mieć szczerych i oddanych przyjaciół.

Mocno trzymam kciuki za kolejne książki Kamili Mitek 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Dragon – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 13.04.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #61

Kamila Mitek: “Na śniadanie tort szpinakowy”. Książka na poprawę humoru

Anna Karpińska: “Bądź blisko”. Życie nie tylko czarno-białe

Dodaj komentarz