Przemysław Piotrowski: “Piętno”. Początek serii z Igorem Brudnym

Przemysław Piotrowski: “Piętno”. Początek serii z Igorem Brudnym

Mam wrażenie, że serię z Igorem Brudnym poznał już każdy fan polskich kryminałów. Piętno Przemysława Piotrowskiego – czyli pierwsza część tego cyklu – to historia, która zostaje w pamięci. Nie jest jednak wolna od wad.

Przeszłość, która wraca

Igor Brudny to skuteczny policjant ze stołecznej komendy. 

W Zielonej Górze dochodzi do serii brutalnych morderstw. Na jednym z nagrań monitoringu widać mężczyznę bliźniaczo podobnego do Igora. Mężczyzna przybywa na miejsce, by zaangażować się w śledztwo.

Piętno – początek serii z Igorem Brudnym

Piętno to pierwsza część wyjątkowo popularnej serii kryminałów Przemysława Piotrowskiego. Czytelnik ma szansę poznać niezwykłego śledczego. Igor Brudny to dobry, ale twardy i zamknięty w sobie gliniarz, który nie chce rozmawiać o swojej przeszłości. Ona jednak go dogoniła, więc mężczyzna jest zmuszony rozwiązać sprawę morderstw, by uwolnić się od własnych demonów. Autor nie skupia się jednak na warstwie obyczajowej – fabuła opiera się tylko na prowadzonym śledztwie.

Trudno oderwać się od tej lektury choćby na moment – Autor trzyma czytelnika w ciągłym napięciu, a każda strona przynosi nowe zdarzenia lub opis potwornych scen. Atmosfera tej powieści jest mroczna, gęsta. Piotrowski pokazał barbarzyństwo psychopatycznego mordercy oraz okrutną patologię i przytłaczającą krzywdę wyrządzaną dzieciom. 

Piętno – znakomity styl i rozczarowujące zakończenie

Piętno pokazuje styl Piotrowskiego z innej strony, niż tej, którą zdążyłam poznać przy okazji ostatnich Jego książek. Autor doskonale przedstawił lęk i przerażenie, a te emocje wylewają się praktycznie z każdej strony tej powieści. Opisy są wyjątkowo brutalne – jestem tu pełna podziwu dla wyobraźni Przemysława Piotrowskiego.

Piętno nie jest jednak wolne od wad. Ostatnia część tej powieści według mnie była zbyt rozciągnięta. Być może było to spowodowane tym, że niecierpliwie oczekiwałam na rozwiązanie, bo Autor nie dał możliwości, by móc z pełnym przekonaniem kogoś wskazać. 

Finał jednak mnie rozczarował i nie jestem fanką tego rozstrzygnięcia.

Piętno – początek popularnej serii kryminałów

Absolutnie nie dziwi mnie popularność kryminału Piętno. Ciekawe, pełnokrwiste postaci, brutalność wylewająca się z każdej strony i fabuła, która nie pozwala się oderwać. Kolejne części przede mną i z pewnością po nie sięgnę.


Wydawca: Czarna Owca

Kategoria: kryminał

Premiera: 6.05.2020.

Seria z Igorem Brudnym – kolejność:

  1. Piętno
  2. Sfora
  3. Cherub
  4. Zaraza
  5. Bagno

Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #58

Przemysław Piotrowski: “Krew z krwi”. Czy to książka, którą warto przeczytać?

Przemysław Piotrowski: “Matnia”. Thriller psychologiczny, który jest jak wciągający wir

Dodaj komentarz