“Pielęgniarka” – J. A. Corrigan. Thriller psychologiczny z wątkiem medycznym w tle
J.A. Corrigan: "Pielęgniarka"

“Pielęgniarka” – J. A. Corrigan. Thriller psychologiczny z wątkiem medycznym w tle

Klimatyczny, pełen mroku, intrygujący – taki jest thriller psychologiczny Pielęgniarka J.A. Corrigan. Wątek medyczny w tle dodatkowo ubarwia tę historię. 

Rose Marlowe

Kim jest Rose Marlowe? Czy sumienną pielęgniarką, która nieszczęśliwym zrządzeniem losu została uznana za winną zabicia pacjenta? Czy jednak bezwględną morderczynią?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Theo Hazel – pisarz, który dostrzega w tej historii drugie dno.

Pielęgniarka – thriller psychologiczny z wątkiem medycznym w tle

Sięgając po powieść Pielęgniarka spodziewałam się, że otrzymam thriller, w którym intryga będzie zbliżona do tych, które tworzył Robin Cook. Okazało się jednak, że wątek medyczny staje się tu jedynie dodatkiem, a całość oparła się na historii Rose Marlowe.

Autorka umiejscawia ją na przestrzeni dwóch perspektyw czasowych: przeszłości, gdy Rose była studentką oraz teraźniejszości, kiedy kobieta opowiada Theo swoją historię. Intryga opiera się na jej romansie ze starszym od siebie lekarzem, przez co napięcie typowe dla thrillerów nie było wyczuwalne od początku. Im dalej jednak, tym więcej pojawiało się niewiadomych. Autorka zaczynała mylić tropy i kazała doszukiwać się w opowieści Rose i jej otoczenia wskazówek kierujących do rozwiązania. Od tego momentu czytelnik będzie zaangażowany w dramat głównej bohaterki i razem z Theo będzie szukał odpowiedzi na to, czy kobieta rzeczywiście jest winna śmierci pacjenta.

Pielęgniarka – o emocjach bez emocji

Pielęgniarka może wywołać w czytelniku najróżniejsze emocje: zaciekawienie, współczucie, zaskoczenie. J. A. Carrigan przy tym pisze w stylu, który jest w zasadzie pozbawiony tych emocji – beznamiętnie i konkretnie. Odnoszę wrażenie, że był to celowy zabieg, by pozwolić czytelnikowi samodzielnie ocenić Rose i przeżywać tę historię razem z nią i Theo. 

Mam mieszane uczucia, co do zakończenia. Rozwiązania tej intrygi można było domyślić się wcześniej – łącząc różne fakty. Zaś ostatni rozdział to z jednej strony był niezły plot twist, z drugiej jednak nie wiem, czy nie lepiej było postawić ostatnią kropkę kilka stron wcześniej.

Pielęgniarka  – wciągający thriller psychologiczny

Niemniej, Pielęgniarka to intrygujący i wciągający thriller psychologiczny, który czyta się świetnie. Ta historia o kłamstwach trwających lata, niespełnionych marzeniach i rozczarowaniu z wątkiem medycznym w tle jest zdecydowanie warta przeczytania.


Wydawca: Wydawnictwo Słowne – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 13.07.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“Na końcu ulicy” – Diane Chamberlain. Recenzja

“Rodzina z naprzeciwka” – Nicole Trope. Emocje, napięcie i szokujące zakończenie

Dodaj komentarz