Pheobe Locke: “Lipcowe dziewczyny”.  Brytyjski thriller o rodzinnej tajemnicy

Pheobe Locke: “Lipcowe dziewczyny”. Brytyjski thriller o rodzinnej tajemnicy

Mroczny thriller, który trzyma w napięciu już od pierwszych stron. Lipcowe dziewczyny to książka, której fabuła zaskakuje pod wieloma względami. Tu nic nie wydarzyło się bez powodu.

Londyn, zamachy terrorystyczne, rodzinny dramat

W lipcu 2005 roku doszło w Londynie do serii zamachów terrorystycznych, o których słyszał cały świat. Tego dnia Addie Emmerson kończyła właśnie 10 lat. Miało to być jej święto. Późnym wieczorem jej ojciec wrócił do domu zakrwawiony, a Jessie – starsza siostra Emily – znalazła w jego pokoju schowany portfel zaginionej kobiety.

Jessie nakazuje Addie milczenie.

Lipcowe dziewczyny – mroczny thriller

Lipcowe dziewczyny nie jest thrillerem, który trzyma w napięciu od pierwszych stron. W tym przypadku świadczy to o tym, że wszystko było ze strony Autorki dokładnie przemyślane.

Lipcowe dziewczyny nie mają porywającej akcji, ale powieść została napisana tak, że nie sposób było ją odłożyć. Na początku czytelnikowi może udzielać się niepokój – a nie wiadomo jeszcze nawet, jaką intrygę będzie nam dane śledzić. Czytając ten thriller, prawie w każdym rozdziale miałam poczucie, że zaraz nastąpi coś złego.

Miała na to z pewnością wpływ świetna kreacja głównej bohaterki. Czytelnik pozna Addie, gdy jest małą dziewczynką wychowywaną przez starszą siostrę. Czuje się przez nią kochana i wie, że Jessie chce dla niej wszystkiego, co najlepsze – chociaż sama wtedy jest jeszcze nastolatką. Addie musi żyć z sekretem, który jest bardzo obciążający dla jej psychiki. W kolejnych zaś latach musi mierzyć się z samotnością i wykluczeniem społecznym. 

Lipcowe dziewczyny – czy ofiary coś łączy?

Fabuła thrillera psychologicznego Lipcowe dziewczyny nie opiera się na dążeniu do odkrycia prawdy. Nie fokusuje się na ofiarach – na tym, co kobiety może łączyć i dlaczego one każdego roku o tej samej porze znikały bez śladu. 

Zdaje się, że Pheobe Locke dość szybko podsuwa rozwiązanie na tacy. Na pierwszym planie jest to, jak w sytuacji odnajduje się Addie przez 9 lat. Nie jest to jednak nużące – Autorka wyciąga najważniejsze momenty i angażuje czytelnika w doświadczenia dziewczyny. 

Gdy Addie, już jako 19-letnia dziewczyna, powoli zaczyna docierać do prawdy, Lipcowe dziewczyny stają się thrillerem nieodkładalnym. Chcemy razem z nią jak najszybciej odkryć wszystkie tajemnice. Kiedy już do tego dojdzie – czujemy się niemal tak oszukani jak Addie.

To wszystko z miłości

Lipcowe dziewczyny ma wszystko to, czego oczekuję od dobrego thrillera: wciągającą fabułę i mroczną atmosferę, którą odczuwałam całą sobą. Do tego Pheobe Locke zaserwowała ciekawy pomysł na fabułę i oryginalną konstrukcję bohaterów (nie tylko Addie). Samo rozwiązanie, choć zaskakujące, sprawia, że każdy element tej historii wskakuje na swoje miejsce. I – pomimo wszystkich tragedii – pokazuje, że miłość ma niesamowitą siłę. W tym wypadku niszczycielską.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 14.07.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Lisa Gardner: “Czyste zło”. Gatunek: thriller kryminalny nieodkładalny

Catriona Ward: “Ostatni dom na zapomnianej ulicy”. Thriller, o którym nie zapomnisz

Przemysław Piotrowski: “Krew z krwi”. Czy to książka, którą warto przeczytać?

Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz