“Perfect day” – Romy Hausmann. Recenzja thrillera psychologicznego
Romy Hausmann: "Perfect day"

“Perfect day” – Romy Hausmann. Recenzja thrillera psychologicznego

Perfect day Romy Hausmann to thriller psychologiczny, wobec miałam duże oczekiwania. Czy po fenomenalnym Ukochanym dziecku Autorka była w stanie otrzymać tak wysoki poziom?

Córeczka tatusia

24-letnia Ann jest świadkiem aresztowania swojego ojca, z którym była bardzo związana. To znany naukowiec, który został oskarżony o zamordowanie dziesięciu dziewczynek.

Ann dobrze zna swojego ojca i nie wierzy w jego winę. Pragnie odkryć, kim jest morderca.

Perfect day – klaustrofobiczny thriller psychologiczny

Perfect day to thriller psychologiczny, który sprawia mi pewien problem w ocenie. Pod pewnymi względami Autorka ponownie mnie zachwyciła. Jednak są też kwestie, przez które historia stała się trudna w odbiorze.

Romy Hausmann stworzyła w tej książce niesamowicie mroczny i klaustrofobiczny klimat. Wpłynęła na to kreacja głównej bohaterki. Czuje się opuszczona przez najbliższych, osaczona przez obcych, ukrywa się jednocześnie walcząc o dobre imię ojca. Zaprasza też czytelnika do zdewastowanych, opuszczonych miejsc, do małego miasteczka na uboczu i zatłoczonego Berlina. Każde z nich budzi niepewność i poczucie zagrożenia. Całość dobrze się ze sobą komponuje.

Perfect day – Romy Hausmann nie daje szans na oddech

Dodajmy do tego układ powieści, który również wydaje się dobrze przemyślany pod kątem budowania klaustrofobicznej atmosfery. Książka Perfect day nie jest podzielona na rozdziały, a jedyne, co może stanowić jakieś wyodrębnienie, to różne perspektywy. Nawet podziałów na akapity jest niewiele. To wszystko daje poczucie pewnego rodzaju przytłoczenia, braku przestrzeni czy luki na oddech.

Perfect day – czy to perfekcyjny thriller psychologiczny?

Thriller Perfect day nie jest jednak perfekcyjny. Niektóre wątki nijak nie pasowały do całości fabuły. Stanowiły odrębną historię, która ostatecznie nie miała nic wspólnego z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, kto jest mordercą. 

Ale nie tylko to. Bohaterowie pojawiali się i znikali. Chwilowo odgrywali jakąś istotną rolę, by później usunąć się w cień. 

To wszystko sprawiało wrażenie, że fabuła nie miała jakiegoś jednego toru, którym by szła, a ciągle zbaczała na ścieżki, które donikąd nie prowadziły.

Perfect day – thriller, który mnie nie porwał

Perfect day to thriller, który momentami mnie wciągał, zdarzało się, że wstrzymywałam oddech, a plot twisty robiły wrażenie. Biorąc pod uwagę całą historię to jednak nie wystarczyło, żeby ta historia w całości mnie kupiła.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 8.02.2023.


Może Cię zainteresować:

Romy Hausmann: “Ukochane dziecko”. Thriller, który zaczyna się tam, gdzie inne się kończą

“W snach to ja trzymam nóż” – Ashley Winstead. Thriller z motywem dark academy

“Zamknięte drzwi” – Freida McFadden. Pierwszorzędny thriller psychologiczny!

Dodaj komentarz