Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Najlepsze książki w ostatnim czasie? Jeżeli chcecie się wspomóc opinią innych czytelników warto skorzystać z serwisu Lubimyczytać.pl. Z tego zestawienia dowiecie się, jakie książki były przez nich najlepiej oceniane oraz najczęściej wybierane w październiku.

Najlepsze książki października 2021

Całość obejmuje 100 tytułów najpopularniejszych w serwisie książek. Poniżej pierwsza dwudziestka.

1. Frank Herbert: Diuna

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Dzieło z gatunku wybitnych, jedna z najlepszych przeczytanych w życiu książek, inspirująca. Trudna, ale wciągająca, należy jej dać czas – takie opinie pojawiają się o książce w serwisie Lubimyczytać.pl.

2. Remigiusz Mróz: Przepaść

W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama – mimo to wedle ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Sprawę prowadzi Wiktor Forst, który odtwarza trasę dziewczyny z nadzieją, że odnajdzie ją żywą. Nie trafia na żadne poszlaki, odkrywa jednak w Tatrach coś, co rzuci nowe światło na zbrodnię sprzed lat…

To już 7. tom o komisarzu Forście. Większość czytelników wyraża zgodną opinię, że to książka wciągająca, na wysokim poziomie i klimatyczna. Zachwycają opisy Tatr, a podjęty temat jest bardzo ciekawy.

3. Soren Sveistrup: Kasztanowy ludzik

Jeżeli znalazłeś kasztanowego ludzika, to znaczy, że jest już za późno…
Psychopata terroryzuje Kopenhagę – krwawo morduje swe ofiary, a na miejscach zbrodni pozostawia ręcznie zrobione kasztanowe ludziki.
Policja szybko odkrywa, że ślady w tajemniczy sposób prowadzą do dziewczynki, która została uznana za martwą – chodzi o porwaną rok wcześniej córkę minister spraw społecznych. Do jej zabicia przyznał się pewien mężczyzna, a sprawę uznano za wyjaśnioną.
Tragiczny zbieg okoliczności czy też te dwie sprawy faktycznie łączy coś mrocznego? Kim jest tajemniczy morderca? By ocalić niewinnych, detektywi muszą połączyć siły i toczyć walkę z czasem ⏱ Ponieważ szaleniec ma misję, która jeszcze się nie skończyła… Nikt nie jest bezpieczny!

Użytkownicy serwisu Lubimyczytać.pl wskazują, że jest to wciągający i dobrze poprowadzony skandynawski kryminał. Idealny na jesienne wieczory 🙂 Na podstawie książki nakręcono serial.

4. Zbigniew Rokita: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.
O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.
Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Czytelnicy twierdzą, że jest to ciekawa, mądra i refleksyjna książka. Warta nagrody, którą otrzymała – Nike 2021. Pozwala poznać historię, obalić mity, jednak pojawiają się głosy, że za dużo jest w książce historii rodziny samego Autora.

5. Jakub Małecki: Święto ognia

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem.

Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.

Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.

Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu.
Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć.

Pasja, która ocala albo niszczy.

Święto ognia to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.

Książkę oceniają przede wszystkim ci czytelnicy, którzy mieli już do czynienia z twórczością Małeckiego. Część pisze o niej, że jest mniej przejmująca od wcześniejszych powieści Autora, napisana w nieco innym stylu. Inni niezmiennie się nim zachwycają i jest to dla nich nowa porcja emocji – wręcz wulkan – serwowanych przez Małeckiego.

Pozostałe książki z pierwszej dwudziestki

  1. Joanna Gierszak-Onoszko: 27 śmierci Toby’ego Obeda
  2. Wojciech Chmielarz: Dług honorowy
  3. Remigiusz Mróz: Egzekucja
  4. Izabela Janiszewska: Niewybaczalne
  5. Madleine Miller: Pieśń o Achillesie
  6. Robert Małecki: Najsłabsze ogniwo
  7. Julia Brylewska: Devil
  8. Monika Skabara: Dziewczyna feniksa
  9. Stephen King: Billy Summers
  10. Alexandra Bracken: Lore
  11. Sarah J. Maas: Dwór srebrnych płomieni
  12. Kristin Hannah: Pozwól odejść
  13. Cora Reilly: Złamane więzi
  14. Riley Sager: Wróć przez zmrokiem
  15. Lucinda Riley: Siedem sióstr

Jak wybierane są najlepsze książki?

Na liście znajdują się najwyżej oceniane pozycje – te które w ostatnim miesiącu uzyskały średnią ocen powyżej 7,0 / 10. Drugim kryterium to najczęściej “odwiedzane” w serwisie tytuły (bez względu na motywacje).

Dzięki temu wiemy, jakie książki budziły największe zainteresowanie oraz jakie pozycje oceniono jako najlepsze książki.

Całość zestawienia możesz zobaczyć tutaj.

Może Cię zainteresować:

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Sierpień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #38 – bestsellery w Polsce i USA

Co lubią czytać Polacy? Zwycięzcy wybranych kategorii w plebiscycie Książka Roku 2020

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Jowita

    Część z tych książek znam 🙂 Polecam listopadową nowość – “Siedem wieków śmierci”. Świetna książka, obok której nie można przejść obojętnie.

    1. mrs-book

      Dziękuję za komentarz 🙂 Książka z opisu wydaje się interesująca 🙂 Pozdrawiam!

    1. mrs-book

      Haha no było chyba w ubiegłym miesiącu. Ale jest w “topce” już od dłuższego czasu 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz