“Paryski apartament” – Lucy Foley. Klimatyczny thriller psychologiczny
Lucy Foley: "Paryski apartament"

“Paryski apartament” – Lucy Foley. Klimatyczny thriller psychologiczny

Szukacie thrillera psychologicznego pełnego tajemnic i niepokojącego klimatu? Warto zwrócić uwagę na Paryski apartament Lucy Foley.

Szanuj sąsiada swego…

Jess wyjeżdża z Londynu i ma zamiar na jakiś czas zatrzymać się u swojego brata w Paryżu. Ben miał na nią czekać, jednak na miejscu okazuje się, że mężczyzny nie ma. Dziewczyna dostaje się do jego apartamentu i próbuje czegoś dowiedzieć się od sąsiadów. 

Szybko okazuje się, że mieszkańcy apartamentu to dość osobliwa grupa.

Paryski apartament – niepokojący thriller psychologiczny

Paryski apartament to klimatyczny, niepokojący thriller. Akcja nie pędzi w nim na łeb na szyję, jednak nie na tym opiera się fabuła. Lucy Foley zamknęła akcję przede wszystkim apartamentowcu – w ten sposób atmosfera szybko staje się duszna i pełna napięcia. Wokół bohaterów powoli narasta aura tajemnicy, a bohaterka nie do końca jest pewna, u kogo może szukać pomocy. 

Z każdą stroną czytelnik będzie odkrywał nowe powiązania Bena z każdym z bohaterów, ale trudno będzie czegokolwiek się domyślić. Autorka ani przez chwilę nie zdradza, w którą stronę podąży intryga. Razem więc z Jess odbiorca będzie poruszał się po omacku i szukał odpowiedzi. A rozwiązanie – może nie do końca zwala z nóg, ale samo zakończenie zaskakuje.

Paryski apartament – kobiety i Francja

Paryski apartament głównie opiera się powiązaniach, jakie istnieją między Benem a pozostałymi mieszkańcami domu. Żeby było ciekawie – każdy z bohaterów musiał się wyróżniać. Lucy Foley skonstruowała postaci oryginalne, ale na pierwszy plan wysuwają się jednak bohaterki kobiece. Niecodzienne, frapujące i budzące niesprecyzowane uczucia. Dzięki temu są one tu najciekawsze. 

Lucy Foley osadziła akcję w Paryżu. Z jednej strony interesujące było umiejscowienie jej w czasie politycznych zamieszek. Ukazanie zamętu, braku zaufania wobec policji i wściekłość Francuzów to duży plus tej powieści. Ciekawe również były wtrącenia dotyczące zachowań typowych dla Francuzów. Minusem jednak były wtrącenia w tym języku, które był sztuczne i zwyczajnie mi przeszkadzały.

Paryski apartament – świetna rozrywka

Myślę, że Paryski apartament to powieść, która przypadnie do gustu tym czytelnikom, którzy gustują w niespiesznych, klimatycznych thrillerach psychologicznych. Autorce udało się stworzyć historię, która trzyma w napięciu i budzi niepokój. Dla mnie – kapitalna rozrywka!


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #63

Lucy Foley “Morderca jest wśród nas”. Thriller psychologiczny o przyjaźni aż do śmierci

Riley Sager: “Zamknij wszystkie drzwi”. Rozgość się w Bartholomew

Dodaj komentarz