“Otulina” – Klaudiusz Szymańczak. Recenzja polskiego kryminału
Klaudiusz Szymańczak: "Otulina"

“Otulina” – Klaudiusz Szymańczak. Recenzja polskiego kryminału

Otulina to polski kryminał, który – jak Puszcza Kampinoska – pożera czytelnika żywcem! Klaudiusz Szymańczak skonstruował intrygę, która angażuje, ale nie pozwala odgadnąć rozwiązania.

Wycieczka do Puszczy Kampinoskiej

Czwórka licealistów umawia się do Puszczy Kampinoskiej, jednak jedna z dziewczyn nie dociera na spotkanie. Zostaje znaleziona w innym miejscu, oddalonym wiele kilometrów od miejsca spotkania. Dziewczyna nie żyje i wszystko wskazuje na to, że została zamordowana.

Otulina – polski kryminał przemyślany pod każdym względem

Proszę Państwa, co to był za kryminał! Kiedy przeczytałam ostatnie zdanie, nie tylko byłam pod wrażeniem samej historii, ale też pełna szacunku dla Autora. Klaudiusz Szymańczak bowiem skonstruował tę powieść skrupulatnie i z wykorzystaniem ogromnej wiedzy.

Otulina to polski kryminał, który – jak Puszcza Kampinoska – pożera czytelnika żywcem. Klaudiusz Szymańczak zabiera nas do miejsca – niby znajdującego się blisko stolicy – a jednak znacznie oddalonego od znanej mi rzeczywistości. Autor stworzył niesamowitą atmosferę, na którą złożyło się dużo dobrze dopasowanych do siebie elementów: działalność sekty, dawne wierzenia, historia, dzikość i siła natury, choroby psychiczne, mała specyficzna społeczność oraz wiele innych. I wszystko doskonale było ze sobą zgrane i podane w odpowiednich dawkach.

Otulina – nieprzewidywalne śledztwo

Podobnie jest ze śledztwem – ma ono tyle wątków, że nawet nie zakładałam, że domyślę się rozwiązania. Klaudiusz Szymańczak w kryminale Otulina tak przerzuca podejrzenia, że chyba każdy z bohaterów mógłby być winny. 

Przy tym Autor wykazał się doskonałą znajomością psychiki nastolatków i podejścia do zdrowia psychicznego w ogóle. Wobec swoich bohaterów był pełen empatii. Nie ocenia nastoletnich bohaterów, ich rodziców, członków sekty czy też działań policji. Dzięki temu z wielkim zaangażowaniem mogłam śledzić kolejne etapy śledztwa i wczuć się w atmosferę powieści.

O piórze Klaudiusza Szymańczaka

Trudno też nie wspomnieć o piórze Klaudiusza Szymańczaka. Autor doskonale oddaje atmosferę Puszczy Kampinoskiej oraz specyfikę żyjącej w niej społeczności. Przy tym dialogi były prowadzone z ogromną swobodą, dzięki czemu wypadły naturalnie i wiarygodnie.

Otulina – dobry polski kryminał!

Otulina to jeden z lepszych kryminałów, jakie czytałam w ostatnich miesiącach. Nie tylko intrygujący, ale też prowadzący do wielu refleksji. Polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Znak/ Znak Crime – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 22.03.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze kryminały i thrillery pierwszego kwartału 2023. Kupisz je taniej na Wielkanocnym Kiermaszu Ebookpoint.pl!

“Pomornica” – Ewa Przydryga. Recenzja polskiego thrillera

“Półmistrz” – Mariusz Czubaj. Klasyczny (więcej niż) kryminał

Dodaj komentarz