“Ostra” – Marek Krajewski. Recenzja “drugiego debiutu” Autora
Marek Krajewski: "Ostra"

“Ostra” – Marek Krajewski. Recenzja “drugiego debiutu” Autora

Marek Krajewski, autor ceniony za swoje kryminały retro, powraca z nową książką Ostra, która oznacza śmiałe odejście od jego dotychczasowego stylu. W tej powieści czytelnicy zostają zaproszeni do fikcyjnego miasta nad Siecznicą, gdzie złożona fabuła kryminalna splata się z wnikliwymi obserwacjami społecznymi i politycznymi.

Nieszczęśliwy wypadek?

Gdy mężczyzna ginie w tragicznym zdarzeniu, początkowo wydaje się to wypadkiem. Szybko okazuje się elementem większego spisku, któremu przewodzi tajemnicza postać. Dwie kobiety – detektyw i prawniczka, zmagające się z własnymi problemami, angażują się w rozwiązanie zagadki, odkrywając różne – niebezpieczne – warstwy miasta.

Ostra – Marek Krajewski w nowej odsłonie

Marek Krajewski, znany przede wszystkim z retro kryminałów, w Ostrej zaprasza czytelników do fikcyjnego miasta nad rzeką Siecznicą. Ten kryminał to odważne odejście od tradycyjnego stylu Autora. W tej mrocznej i skomplikowanej powieści przewijają się motywy korupcji, nielegalnych działań i osobistych dramatów.

Kryminał Marka Krajewskiego wyróżnia się szczególnie ciekawymi wątkami prawniczymi i politycznymi. Są nie tylko tłem dla kryminalnej fabuły, ale stają się jej istotnymi elementami. Autor skupia się na przedstawieniu złożoności i często niewygodnych prawd, które rządzą miastem. Rzuca światło na układy i korupcję, pokazując, jak władza i wpływy kształtują życie miasta.

Tym wątkom towarzyszą nierozerwalnie detektyw Ewa Skoczek i adwokatka Gośka Drewnowska. To bohaterki o skomplikowanych, ale wyraźnie zarysowanych osobowościach, które dodają historii dynamiki i autentyczności. Ich determinacja i siła w obliczu przeciwności losu czynią z nich inspirujące postacie, które angażują emocjonalnie czytelnika.

Ostra – narracja i fikcyjne miasto

W kryminale Ostra Marka Krajewskiego za minus można uznać tempo narracji. Początek książki rozwija się powoli, co nie pozwala szybko wejścia w akcję. Ta początkowa powolność poświęcona jest głównie na budowanie świata i wprowadzanie wątków i postaci.

Minusem było dla mnie także fikcyjne tło miasta – czasami odczuwalne jest zbyt wyraźnie, co odrywało mnie od poczucia realizmu i autentyczności powieści.

Ostra – kryminał dla wymagających czytelników

Ostra z pewnością zadowoli fanów poszukujących w kryminałach czegoś więcej niż tylko standardowej rozrywki. Mimo pewnych niedoskonałości, książka oferuje bogatą, wielowątkową opowieść z silnymi postaciami i interesującymi zwrotami akcji, co sprawia, że jest to lektura godna polecenia.


Wydawca: Wydawnictwo Znak – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 8.11.2023.


Recenzje kryminałów, które mogą Cię zainteresować:

“Nigdy już nie uciekniesz” – Cyryl Sone. Trzeci tom serii z prokuratorem Kroonem

“Zaginiona” – Tina Frennsnstedt. Recenzja szwedzkiego kryminału

“Szrama” – Małgorzata Oliwia Sobczak. Trzecia część serii “Granice ryzyka”

“Milczenie” – Marek Stelar. Trzecia część serii kryminałów z aspirantem Przeworskim

Dodaj komentarz