Jean-Christophe Grangé: “Ostatnie polowanie”. Kryminał dopracowany w najmniejszym szczególe

Jean-Christophe Grangé: “Ostatnie polowanie”. Kryminał dopracowany w najmniejszym szczególe

Ostatnie polowanie to gratka dla wielbicieli cięższych kryminałów z gęstym i mrocznym klimatem. Wartka akcja, rodzinne tajemnice i okrucieństwo – Jean-Christophe Grangé nie pozwala czytelnikowi się nudzić.

Brutalne morderstwo

W lesie znaleziono zwłoki bogatego dziedzica rodu ze Szwabii. Jürgen von Geyersberg miał odciętą głowę, został wykastrowany oraz wytrzewiony. Do pomocy niemieckim policjantom został oddelegowany Pierre Niémans i jego partnerka Ivana Bogdanović.

Ostatnie polowanie – wiele hipotez

Ostatnie polowanie jest kontynuacją cyklu z komendantem Pierrem Niémansem, bohaterem znanym czytelnikom z Purpurowych rzek. Spokojnie można jednak przeczytać ten kryminał bez znajomości wcześniejszych losów komendanta.

Ostatnie polowanie to kryminał mroczny i brutalny, w którym akcja nie zwalnia ani na chwilę. Fabuła w całości jest poświęcona śledztwu, a Autor co chwilę szokuje kolejnymi odkryciami. Bohaterowie błądzą po omacku wśród wielu hipotez. Czytelnika mogą one całkowicie pochłonąć, jednocześnie budują mroczny klimat. Śledczy odwołują się do himmlerowskich czarnych myśliwych, różnych form polowań, genealogii rodu von Geyersbergów i rodzinnych tajemnic.

Autor stworzył nieszablonowych bohaterów. Pierre i Ivana mają za sobą naprawdę traumatyczne przeżycia. Nie wysuwają się na pierwszy plan, ale są znakomitym dopełnieniem fabuły. To ludzie z krwi i kości – popełniają błędy, nie są niezniszczalni.

Ostatnie polowanie – wyjątkowy styl Autora

Styl powieści Ostatnie polowanie ma wszystko to, czego potrzeba w kryminale, by stał się nieodkładalny. Dynamiczny, pełen okrucieństwa, nie pozwalający zaufać nawet głównym bohaterom. Autor nie przerysował brutalnych wydarzeń, dzięki czemu nie stały się śmieszne, a jeszcze bardziej poruszają. Ale nie brak też humoru, często ironicznego

Wyjątkowy mroczny klimat Autor buduje poprzez swoich bohaterów – pierwszo- i drugoplanowych, miejsca akcji (gęste lasy szwardzwaldzkie) czy motyw polowania. Te elementy znakomicie się dopełniają, a atmosfera – choć gęsta – pozwala na oddech.

Ostatnie polowanie – kryminał dopracowany w najmniejszym szczególe

Zakończenie kryminału Ostatnie polowanie to połączenie wszystkich elementów układanki. Jak dla mnie – niespodziewane, ale najbardziej logiczne wyjaśnienie. 

Książka została dopracowana w najmniejszym szczególe. Tu wszystko do siebie pasuje: styl, atmosfera, bohaterowie, główne wątki. Ostatnie polowanie z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom cięższych kryminałów.


Wydawca: Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 26.01.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #49 – bestsellery w Polsce i USA

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Holly Seddon: “Czarna lista”. Wielowymiarowy thriller psychologiczny

Dodaj komentarz