“Ostatnia księgarnia w Londynie” – Madeline Martin. Powieść historyczna o sile literatury
Madelina Martin: "Ostatnia księgarnia w Londynie"

“Ostatnia księgarnia w Londynie” – Madeline Martin. Powieść historyczna o sile literatury

Londyn pogrążony w ciemności, wszechobecny strach i spustoszenie. Obok tego: książki – okazuje się, że są niezbędne w najgorszych czasach. Przeczytajcie o powieści historycznej Ostatnia księgarnia w Londynie Madleine Martin.

W przeddzień wojny

Londyn przygotowuje się do wojny. W tym czasie do miasta przyjeżdża Grace Bennet ze swoją przyjaciółką Viv. Nie spodziewa się widoku worków z piasku, przygotowanych schronów i konieczności noszenia ze sobą masek przeciwgazowych. A tym bardziej nie spodziewa się, że zacznie pracę w księgarni – przecież z książkami nigdy nie miała nic wspólnego.

Ostatnia księgarnia w Londynie – powieść historyczna o literaturze

Żadnego książkoholika nie trzeba przekonywać do tego, jak wielką moc mają książki, ale czy rzeczywiście jesteśmy tego świadomi? Madeline Martin w bardzo emocjonujący sposób pokazuje ich rolę w swojej powieści Ostatnia księgarnia w Londynie

Książki zmieniają życie Grace. W stolicy Wielkiej Brytani odkrywa swoją pasję, a ta pozwala jej przetrwać – dosłownie. Zyskuje przyjaciół, a w zasadzie nową rodzinę, cel w życiu, miłość i odkrywa swoje miejsce na ziemi. Ta historia jest smutna, jest w niej wiele bólu, ale daje także nadzieję. Autorka pokazuje, że książki integrują, są dla wszystkich (poza Hitlerem ;)) i potrzebne w najgorszym czasie.

Ostatnia księgarnia w Londynie  – wojna oczami mieszkańców stolicy

Ostatnia księgarnia w Londynie to powieść historyczna inspirowana prawdziwymi zdarzeniami z okresu II wojny światowej. Madeline Martin pomija kwestie polityczne, a pokazuje wydarzenia z perspektywy mieszkańców Londynu. To między innymi schrony budowane obok domów, warzywa zamiast rabatek z kwiatami i racjonowanie żywności. 

Początkowa niepewność co do losów miasta przeradza się w codzienność obarczoną bombardowaniami. Autorka w poruszający sposób ukazuje sytuację kobiet, których mężowie zostali powołani do wojska, a dzieci wywiezione na wieś do obcych ludzi. 

Ostatnia księgarnia w Londynie – powieść historyczna dająca nadzieję

Madeline Martin w książce Ostatnia księgarnia w Londynie pisze o przerażających wydarzeniach, ale nie zarzuca czytelnika brutalnymi opisami, polityką, czy szczegółami z historii Londynu w czasie bombardowań. Dzięki temu książka to opowieść przede wszystkim o emocjach: o stracie, żałobie, a także o rodzącej się pasji, którą można zarazić tłumy. A zakończenie daje nadzieję, że w najgorszych czasach można zyskać rodzinę wśród obcych ludzi.


Wydawca: Muza SA

Kategoria: powieść historyczna

Premiera: 1.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – czerwiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #66

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Dodaj komentarz