“Ostatni dzień” Lauanne Rice. Kompilacja thrillera psychologicznego z dramatem rodzinnym

“Ostatni dzień” Lauanne Rice. Kompilacja thrillera psychologicznego z dramatem rodzinnym

Ostatni dzień Lauanne Rice to świetne połączenie thrillera psychologicznego z dramatem rodzinnym. Wielowątkowa intryga, emocjonalność i warstwa psychologiczna – czy taki miks wszystkich zachwyci?

Śmierć ciężarnej 

Kate od jakiegoś czasu nie może dodzwonić się do swojej ciężarnej siostry. Gdy razem z policją dostaje się do jej domu, znajduje kobietę martwą. Ginie też cenny obraz.

Detektyw Reid rozpoczyna śledztwo. Naturalnym podejrzanym staje się mąż Beth, jednak ma on niepodważalne alibi. Czy rzeczywiście jest zamieszany w śmierć swojej żony? Czy związek ze sprawą może mieć napad sprzed lat, kiedy zginęła matka Beth?

Ostatni dzień – dramat rodzinny

Ostatni dzień to połączenie thrillera psychologicznego z dramatem rodzinnym, przy czym ten drugi odgrywa tu decydującą rolę. Emocje, o których pisze Lauranne Rice to trzon tej historii

Autorka niezwykle przejmująco pisze o rodzinie Beth – jej siostrze, ojcu, mężu i córce. Bohaterka w dużej mierze zdeterminowała ich życie, a jej niespodziewana śmierć jest trudnym zderzeniem z rzeczywistością. Mnie w szczególności poruszył opis żałoby Sam. Nastolatka nie ma oparcia w ojcu, a jej ból, rozpacz i zagubienie wzbudzają w czytelniku wiele emocji.

Ponad 20-letnia przyjaźń kobiet i traumatyczne wydarzenia z przeszłości mają wpływ na życie rodzinne, dokonywane wybory i stosunek bohaterów do siebie. Relacje międzyludzkie odgrywają w tej historii znaczącą rolę, a Autorka kładzie na nie duży nacisk, zresztą – nawet zwierzęta mają tu swoją rolę do odegrania.

Ostatni dzień – thriller

W thrillerze Ostatni dzień wątek śledztwa jest na drugim planie, choć od niego wszystko się zaczyna. 

Powoli na jaw będą wychodziły tajemnice bohaterów. Okazuje się, że Beth, od zawsze uważana za ideał, miała swoje sekrety. Przyjaźń miała być oparta na silnych fundamentach, ale śmierć jednej z przyjaciółek ujawniła prawdę o tej relacji.

Śledztwo prowadzone przez Reida w zasadzie opiera się tylko na domniemaniu winy, a nie poszukiwaniu dowodów. Przez to wątek kryminalny nie stanowi siły napędowej tej historii, a tylko jest pretekstem do jej opowiedzenia.

Ostatni dzień – czy ten miks jest dla wszystkich?

Zdaję sobie sprawę, że powieść Ostatni dzień nie wszystkim czytelnikom może przypaść do gustu. Jednak tych czytelników, którzy cenią warstwę psychologiczną, emocjonalność powieści i portret relacji międzyludzkich – ta historia zafascynuje.


Wydawca: Wydawnictwo Muza

Kategoria: thriller

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – maj 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #64

“Uważaj, czego pragniesz” – Adele Parks. O złej stronie spełnionych marzeń

Klaudia Muniak: “Terapia”. Kiedy rozmywa się granica między rzeczywistością a wyobraźnią

Dodaj komentarz