“Osada” – Anna Olszewska. Recenzja polskiego kryminału
Anna Olszewska: "Osada"

“Osada” – Anna Olszewska. Recenzja polskiego kryminału

Osada to kryminalny debiut Anny Olszewskiej. Autorka stworzyła niesamowicie klimatyczną opowieść z bolesną historią w tle.

Przeprowadzka do Czorsztyna

Igor Schutt to pisarz, który został doceniony za swój wyjątkowy kryminał, który pisał podczas odsiadki w więzieniu. Po wyjściu na wolność przeprowadza się do Czorsztyna, gdzie trafia na zagadkę seryjnego zabójcy.

Osada – kryminał z historią w tle

Czorsztyn to malownicza wieś z Jeziorem Czorsztyńskim, długą trasą rowerową, zamkiem i rewelacyjnymi widokami. To, co jest atrakcją dla turystów, dla mieszkańców jest kawałkiem historii – często bolesnej. Inspirując się celowym zalaniem wsi Maniowy i przeniesieniem jej mieszkańców, Anna Olszewska stworzyła niesamowicie klimatyczny kryminał. 

Tworzy go małomiasteczkowa atmosfera z wyrazistymi mieszkańcami, tajemnicami z przeszłości i bolesną historią. Każdy z bohaterów wnosi w historię własne sekrety i swoje osobiste dramaty. Splatają się one z główną intrygą i tworzą gęstą sieć wzajemnych relacji.

Osada Anny Olszewskiej – wielowarstwowy kryminał z zaskakującym rozwiązaniem

W powieści Anny Olszewskiej Osada to właśnie ten aspekt wychodzi na pierwszy plan, nieco odsuwając sprawę kryminalną. Prowadzone przez Igora prywatne śledztwo oraz te kontrolowane przez komendanta odsłania skomplikowane relacje i tajemnice z przeszłości.  Autorce udało się w ten sposób przekształcić pozornie zwyczajną intrygę kryminalną w powieść pełną emocji, która z każdą stroną angażuje coraz bardziej i pozwala wniknąć w tę atmosferę.

To, co nieco mi przeszkadzało, to wielu bohaterów, których ta historia dotyczyła. To czasami utrudniało śledzenie fabuły, a w efekcie, niektóre wątki wydawały się mniej rozwinięte. Trzeba jednak zaznaczyć, że uzasadniało to zaskakujące rozwiązanie. Żeby wyjaśnić sprawę z przeszłości oraz jej złożoność Autorka była zmuszona zaangażować w historię wiele postaci, z których każda miała swoją rolę do odegrania.

Osada – klimatyczny kryminał Anny Olszewskiej

Osada Anny Olszewskiej to książka, która przypadnie do gustu tym czytelnikom, którzy szukają w kryminałach nie tylko ciekawej intrygi, ale też ciekawego tła społeczno-historycznym. Ciekawi bohaterowie, postaci, skomplikowane relacje oraz tajemnice ukryte w małych społecznościach – trudno tych aspektów tu nie docenić. Liczę, że Autorka będzie kontynuowała opowieść o Igorze i mieszkańcach Czorsztyna. Polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Zwierciadło – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 10.04.2024.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Szept” – Weronika Mathia. Thriller przepełniony emocjami

“Zła krew” – Maciej Rożen. Recenzja kryminału

“Sierociniec” – Przemysław Kowalewski. Trzecia część serii kryminałów z Unge Galantem

“Jej sprawa” – Anna Kaczanowska. Druga część serii kryminałów z Hanną Osul

Dodaj komentarz