“Okaleczone” Anna Kaczanowska. Debiutancki kryminał – recenzja
Anna Kaczanowska: "Okaleczone"

“Okaleczone” Anna Kaczanowska. Debiutancki kryminał – recenzja

Okaleczone to debiutancki kryminał Anny Kaczanowskiej. Autorka w swojej pierwszej książce nie bała się wziąć na tapet jednego z najtrudniejszych tematów.

Brutalna zbrodnia

Mąż i córeczka Hanny Osul zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Pół roku po tym wydarzeniu prokurator zajmuje się trudną sprawą – bestialskim morderstwem na pięciolatce. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek serii.

Okaleczone – kryminał o trudnej tematyce

Okaleczone to debiutancki kryminał Anny Kaczanowskiej. Główną osią fabularną tej powieści jest śmierć pięciolatki – temat trudny, złożony, wymagający odpowiedniego podejścia. 

Autorka ukazuje nie tylko brutalność zbrodni. Skupia się też na wpływie wydarzenia na prokurator Hannę Osul, która walczy z własnymi demonami po stracie rodziny. Śledztwo pełne jest fałszywych tropów i wodzenia czytelnika za nos – choć tu muszę przyznać, że w pewnym momencie miałam już pewność co do rozwiązania. Jednak po drodze było kilku podejrzanych, więc nie można powiedzieć, że fabuła była przewidywalna.

Okaleczone – kryminał, który szybko się czyta

Okaleczone, pomimo ciężaru tematyki, to kryminał napisany w przystępnym stylu. Anna Kaczanowska zachowała odpowiedni balans między trudną historią a chęcią utrzymania czytelnika w napięciu i zainteresowaniu. Z kolei dialogi były bardzo naturalne. Książkę czyta się ekspresowo – także ze względu na objętość.

I właśnie objętość okazała się problematyczna. Według mnie Okaleczone to powieść zbyt krótka na tematy, jakie były tu podjęte. Zabrakło emocji – wszystko działo się tak szybko, że trudno było się pochylić choćby nad wątkiem niewyjaśnionej śmierci męża i córki Hanny. Brakowało mi także psychologii postaci – zarówno głównej bohaterki, jak i samego sprawcy. Z kolei rozwiązanie zagadki było w dużej mierze dziełem przypadku, a nie pracy śledczych, którzy dążą do niego odkrywając kolejne tropy.

Okaleczone – pierwsza część serii kryminałów Anny Kaczanowskiej

Przede mną lektura kontynuacji tej powieści. Okaleczone to dobry debiut literacki, liczę jednak, że Jej sprawa będzie bogatsza w emocje.


Wydawca: Wydawnictwo Mova

Kategoria: kryminał

Premiera: 8.03.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Gniew halnego” – Maria Gąsienica-Zawadzka. Recenzja debiutanckiego thrillera

“Poszukiwacz zwłok” – Mieczysław Gorzka. Rewelacyjny polski kryminał! recenzja

“Ptasznik” – Marek Stelar. Początek nowej serii kryminalnej

“Otulina” – Klaudiusz Szymańczak. Recenzja polskiego kryminału

Dodaj komentarz